Mərkəzi Asiya ilə inteqrasiya Azərbaycan üçün sadəcə siyasi bəyanat deyil, konkret iqtisadi, nəqliyyat və enerji layihələri üzərində qurulan real əməkdaşlıqdır.
Bizim.Media xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin deputatı, ADA Universitetinin prorektoru, İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun direktoru Fariz İsmayılzadə "C6: Vahid region, ortaq gələcək – Srateji dialoqun gücləndirilməsi" adlı beynəlxalq konfransda deyib.
Onun sözlərinə görə, son beş il ərzində Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ilə əlaqələr daha çox inkişaf edib:
"Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Dövlət Başçıları Şurasında əsas üzvlərdən birinə çevrilməsi də simvolik hadisədir. Bu nöqtəyə çatmaq üçün böyük inteqrasiya prosesi və iqtisadi layihələr həyata keçirilib. Azərbaycan Çinlə əlaqələri də daha çox inkişaf edir.
İki ölkənin əlaqələri Mərkəzi Asiya ölkələri üçün şərait yaradır. Azərbaycanın Qarabağ müharibəsindəki qələbəsi də regiondaxili inteqrasiya proseslərinə ciddi təkan verdi. Məhz bu qələbədən sonra həm region daxilində, həm də daha geniş məkanda inteqrasiya dinamizmi artdı. Mərkəzi Asiya ölkələri Azərbaycana və Qarabağa ilk dəstək verən ölkələr sırasında oldular.
Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstan tərəfindən məktəblər inşa edildi, Türkmənistan hökumətinin dəstəyi ilə yeni layihələr həyata keçirilir. Bu siyasi, iqtisadi və maliyyə yardımları əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə kömək edib".
F. İsmayılzadə qeyd edib ki, C6 formatı daim fəaliyyət göstərməlidir:
"Konkret layihələri olmalıdır. Bütün bu proseslər göstərir ki, Mərkəzi Asiya ilə inteqrasiya Azərbaycan üçün sadəcə siyasi bəyanat deyil, konkret iqtisadi, nəqliyyat və enerji layihələri üzərində qurulan real əməkdaşlıqdır. Bu, C6 formatının inkişafına da təsir edir. C6 formatının böyük perspektivi var". (Report.az)