“Azərbaycanda iqtidar da, müxalifət də bunun əleyhinədir” – Çingiz Qənizadədən ŞƏRH
ABŞ, Fransa, Rusiya ATƏT çərçivəsində danışıqların bərpası məsələsini son günlər çox səsləndirirlər, bunun arxasında nə durur? Azərbaycan bu təklifi qəbul edəcəkmi?
“ATƏT-in Minsk Qrupu fərasətsizliyini və təsirsizliyini yarandığı gündən bu günə qədər göstərdi. Nəinki fərasətsizliyini göstərdi, həm də tərəfsizliyini qoruyub saxlaya bilmədi. ATƏT-in Minsk Qrupu status-kvonu saxlamaqla Qarabağı Azərbaycandan daha da uzaqlaşdırmaq siyasətini güdürdü və elə hesab edirdi ki, yeni nəsil formalaşdıqca Azərbaycanın yeni nəsli Qarabağsız, Qarabağda olan yeni nəsil isə daha çox erməniləşdiriləcək. Və Qarabağ ermənilərdə qalacaq” deyən eks deputat Çingiz Qənizadə əlavə etdi ki, ATƏT-in Minsk Qrupu Qarabağ separatçılarını da bu və ya digər formada dəstəklədi.
Bizim.Media-ya özəl açıqlamasında Çingiz Qənizadə onu da bildirdi ki, hazırda regiona qayıtmaq istəyən Minsk Qrupu zamanında ermənilərin Qarabağda istehkam qurmalarına, separatçıların silahlanmalarına göz yumdu.
Azərbaycan hökuməti və cəmiyyəti haqlı olaraq ATƏT-in Minsk Qrupuna yox dedi:
“Və bir il öncə Minks Qrupunu eşitmədən azadlıq müharibəsinə başladıq. Ən əsası ATƏT-in Minsk Qrupu BMT-nin 4 qətnaməsinin icrasına belə reaksiya vermədi. Artıq işğal olunmuş ərazinin 17 faizinə qədəri tam azad olunub. Qalanları isə sülhməramlıların nəzarəti altındadır və müəyyən danışıqlar gedir. ATƏT-in Minsk Qrupuna nə ehtiyac var? Əgər Minsk Qrupu Makronla formalaşacaqsa, onlar açıq şəkildə qeyd edirlər ki; “biz Ermənistnın yanındayıq”.
Yəni, təşkilatda tərəf saxlaya bilən nümayəndə olmamalıdır. Minsk Qrupu olacaqsa, onda üzvləri dəyişdirilməlidir və Fransa orada heç cür ola bilməz. BMT də Amerikada yerləşir, ABŞ da burada passiv rol oynayan dövlətlərdən biri oldu.
Amma bir şeyi başa düşək ki, bizim istəyimizlə bu qurumun ləğvi prosesi də mümkün deyil.
Azərbaycan cəmiyyətinin, dövlətin qəti etirazı ilə biz onların aktivləşməsinin qarşısını ala bilərik və bilməliyik. Çünki ATƏT-in Minsk Qrupu regionda yenidən fəllaşmağa can atacaqsa, bu, ermənilərin daha da aktivləşməsinə və prosesin sülh yolu ilə həll edilməməsinə xidmət edən amillərdən biri olacaq”.
Çingiz Qənizadə müsahibə zamanı başqa nüanslara da toxundu. Belə ki, Rusiya da Makron və ABŞ-ın xüsusi nümayəndələri ilə ATƏT-in Minsk Qrupu məsələsini müzakirə edir:
“Digər tərəfdən sülhməramlıların nəzarəti altında olan ərazidə ermənilər atəşkəsi pozur. Rusiya ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvü olsa da, tam tərkibdə bu qrupun formalaşmasının tərəfdarı deyil. Çünki Kreml bölgədəki nüfuzunu qoruyub saxlamağa çalışır.
ATƏT-in Minsk Qrupu yenidən formalaşacağı təqdirdə onda Moskvanın regiondakı rolu zəifləyəcək və gələcəkdə onlar sülhməramlıların Qarabağdan çıxarılmasını, yaxud qalmasını istəyəcəklər. Bu da Azərbnaycanın zərərinə olacaq bir məsələdir.
Mən birmənalı olaraq qeyd edirəm ki, bu gün Azərbaycan hakimiyyəti, Azərbaycan müxalifəti, ictimai-siyasi həyatı ATƏT-in Minsk Qrupunun yenidən gündəmə gəlməsinin tam əleyhinədir. Çünki biz uzun illərdir ki, onların ermənilərin yanında olmasını görürdük”.
Eks deputat sonda vurğuladı ki, Makronun müharibə dövründəki açıqlamaları da bunun isbatıdır.