Ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılan YER adlarımız - Bizim.Media-nın TƏQDİMATINDA - FOTOLAR
Ermənilərin 18-ci əsrdən bəri qədim Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi bölgəni qan çanağına çevirməklə bərabər, xeyli saxtakarlıqlara da yol açdı. Ata-baba yurdlarımızı özününküləşdirən haylar tez bir zamanda məskunlaşdığı ərazilərdə toponimləri də dəyişdirirməyə başladılar. Bu aksiya XIX əsrin sonlarından günümüzə qədər xüsusi vüsət aldı.
Sonuncu dəfə 1988-ci ildə indi Ermənistan adlanan ərazidən 300 minə yaxın soydaşımızın deportasiyasından sonra buradakı yer adları tamamilə erməniləşdirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Laçın-Kəlbəcər səfəri zamanı qədim yer adlarımızla bağlı səsləndirdiyi fikirlərdən sonra Bizim.Media olaraq tarixi torpaqlarımızın tanıdılması ilə bağlı humanitar aksiyaya start verməyi lazım bildik.
İndi tarixin arxivində unutdurulmuş yer adlarımız və mahallarımızı yeni nəslə xatırlatmaq kimi bir missiyanı sizinlə paylaşmaq istədik.
XIX əsrdən etibarən ermənilər tərəfindən saxtalaşdırılaraq erməniləşdirilən qədim mahallarımızın həqiqi adlarını tədim edirik: