“Türk dünyasının şərq sərhədləri Türkmənistan vasitəsi ilə açılır” - Zaur Məmmədov
“İki ölkə arasında bu gün imzalanan memorandum tarixi əhəmiyyət daşıyır. Uzun illər idi ki, Azərbaycanın “Kəpəz”, Türkmənistanın isə “Sərdar” adlandırdığı yataq Xəzər dənizində mübahisə doğururdu. 2000-ci illərdən başlayaraq vəziyyət dəyişdi və münasibətlərdə qarşılıqlı səfərlər intensivləşdi. Nəticədə memorandumun imzalanmasının şahidi olduq.”
Bu sözləri Bizim.Media-ya açıqlamasında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının baş müəllimi, Bakı Politoloqlar Klubunun sədri Zaur Məmmədov dedi.
Əlavə etdi ki, sənəd nəinki Azərbaycan və Türkiyə, ümumilikdə regionun geoiqtisadi vəziyyətinə təsir edəcək.
Azərbaycan və Türkmənistan Xəzərlə bağlı memorandum imzaladı - TAM MƏTN
“Bu, regionda yeni geoiqtisadi strategiyanın əsasını qoyan hüquqi sənəddir. Yaxın vaxtlarda artıq xarici investorların da yatağa cəlb olunması ilə enerji resurslarının Azərbaycan vasitəsilə Avropaya nəqlinin şahidi ola bilərik. Yəqin ki, bununla bağlı böyük layihə hazırlanacaq. Hər bir halda bu, tarixi əhəmiyyətli hadisədir. Sənəd Azərbaycanın geoiqtisadi mövqeyini gücləndirir”.
Prezident İlham Əliyevin prinsipial siyasəti nəticəsində Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin inkişafından bəhs edən politoloq iki ölkə arasında ticarət və yükdaşımaların da artdığını qeyd etdi.
Zaur Məmmədov əldə olunan anlaşma və inkişaf tempində qarşılıqlı səfərləri xüsusi vurğuladı.
Belə ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2008, 2018 və 2019-cu illərdə Türkmənistanda səfərdə olub. Bununla yanaşı 2008, 2010, 2015, 2017, 2019 və 2020-ci illərdə Türkmənistan lideri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Azərbaycana səfərlərini də unutmaq olmaz.
Azərbaycanın Əfqanıstan, Pakistan, Özbəkistan və Türkmənistanla əməkdaşlıq üçün böyük işlər gördüyünü də diqqətə çatdıran Zaur Məmmədov bildirdi ki, nəticədə Azərbaycan həm Xəzər dənizinin qərb, həm də şərqindəki mühüm layihələrin iştirakçısı olur. İqtisadi əməkdaşlıq siyasi əlaqələrin də güclənməsinə şərait yaradacaq.
«Bu sənəd yeni səhifə açır» - Prezident
“Eyni zamanda sənəd Türkmənistanın türk dünyası ilə daha sıx mədəni, siyasi-iqtisadi əməkdaşlığına gətirib çıxaracaq. Həm Azərbaycan, həm də Türkiyə üçün türk dünyasının şərq sərhədləri Türkmənistan vasitəsi ilə açılır. Beləliklə, 44 günlük savaşdan sonra Naxçıvandan keçməklə qədim torpağımız olan Zəngəzur vasitəsi ilə Türkiyə ilə Azərbaycanın əsas hissəsi arasında quru sərhədlərin bərpa olunduğunu görürük. Bununla da türk dünyası birləşir”,- deyə politoloq fikrini tamamladı.