Bayden Azərbaycana hərbi yardımı dayandırsın -TƏLƏB
“ABŞ-da prezidentlərin dəyişməsi xarici siyasətdə dəyişikliklərə gətirmir” - POLİTOLOQ
Politoloqun fikrincə, Bayden Trampdan fərqli olaraq miqrasiya siyasətini yumşaltmaq istəyir. Halbuki Tramp Amerikanın qapılarını miqrantlara bağlamışdı:
“Bayden isə qapıları miqrantlara açmaq, bundan isə  milyonlarla insan istifadə etmək istəyir. Ancaq milyonlarla insan Amerikaya daxil olarlarsa, bu Vaşinqtona siyasi və iqtisadi problemlər yaradacaq”.
Bəs, Baydenin Cənubi Qafqaz və Azərbaycan siyasəti necə olacaq?
Politoloq bu məsələyə də münasibət bildirib. O, deyib ki, Bayden konqresmen olarkən erməni lobbisi ilə sıx münasibətləri var idi:
“Bayden Konqresdə Azərbaycan əleyhinə qərarlar qəbul edib və  Dağlıq Qarabağdakı erməni separatçılarına birbaşa maliyyə dəstəyinin tərəfdarı olub. Halbuki, Amerikadan başqa dünyanın heç bir digər parlamenti Dağlıq Qarabağın erməni separatçılarına maliyyə yardımı ayırmayıb. Bayden administrasiyasına erməni mənşəli iki Amerika vətəndaşını təyin edib. Bu təyinatlar Ermənistanda sevinclə qarşılanıb. Müharibədə məğlub olan Ermənistanın Baydenə ümidləri var".
"Bu ümidlər müharibə günlərində də var idi. Ancaq ABŞ yalnız Ağ Evdən ibarət deyil. Amerikanın idarə edilməsində Ağ Ev və Konqreslə yanaşı Pentaqon və Dövlət Departamenti də xüsusi rol oynayır. Bu iki qurum isə Amerikanın milli və təhlükəsizlik maraqlarını əsas tutur. Amerikanın milli və təhlükəsizlik maraqları isə Cənubi Qafqazın əsas dövləti olan Azərbaycanla əməkdaşlığı diqtə edir. Amerika üçün dünyəvi müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanla əməkdaşlıq faydalıdır”.
Azərbaycanın bu ildən başlayaraq öz qazını Avropaya nəql etməyə başladığını xatırladan Elxan Şahinoğlu Amerikanın Avropa ölkələrinin qaz asılılığını azaltması istəyində olduğunu bildirib:
''Bu asıllığın azalmasında Azərbaycan rol oynayacaq. Bu isə Amerikanın maraqlarına uyğundur. Digər tərəfdən müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın İsraillə siyasi və hərbi əlaqələri də Vaşinqton üçün faydalıdır. Baydenin ermənilərə simpatiyası olsa da, Ermənistanın Rusiyadan asılı olduğunu diqqətə almaya bilməz. Rusiya hərbçiləri Dağlıq Qarabağda yerləşib və separatçılarla əlbir hərəkət edir''.
''Bayden ermənipərəst olsa da, Rusiyanın ən sərt tənqidçilərindəndir. Deməli, Bayden ABŞ prezidenti olaraq Rusiyadan asılı olan Ermənistana açıq-aşkar dəstək verməyəcək. Vaşinqtonun Bakı ilə münasibətləri əvvəlki kimi Dövlət Departamentinin və Pentaqonun kurasiyasında olacaq. Bu Azərbaycan üçün məqbuldur''.