“Qarabağın statusu sənəddə şüurlu olaraq yazılmayıb, çünki...” – Lavrov
Dağlıq Qarabağın statusu şüurlu olaraq noyabrın 9-da imzalanan üçtərəfli bəyanatda göstərilməyib. Status problemi ziddiyyətlidir. Bu məsələnin üzərindən keçmək və onu gələcəyə saxlamaq qərara alınıb.
Bizim.Media xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov mətbuat konfransında bildirib.
''Azərbaycan siyahını dərhal verdi, Ermənistan isə yox'' - Lavrov
Onun sözlərinə görə, bu məsələ ilə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri məşğul olmalıdırlar, onlar yaxın vaxtlarda regiona yenidən baş çəkəcəklər (sonuncu dəfə ötən il dekabrın əvvəllərində İrəvanda və Bakıda olublar).
"Sülhməramlı missiyanın başladığı ərazi sülhməramlı kontingentin məsuliyyət zonasıdır. Biz bunu İrəvan və Bakı ilə təmaslarımızda əsas tuturuq. İndi nəqliyyat əlaqəsinin təşkili, humanitar yardım göstərilməsi barədə ətraflı məlumatlar hazırlanır",- deyə nazir əlavə edib.
Rusiya beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən YUNESKO-nun, BMT-nin Qarabağda işləməsində, yerli əhaliyə yardım göstərməsində maraqlıdır.
Lakin yardımların müzakirəsi zamanı status ətrafında ziddiyyətlərin yaratdığı məsələlər ortaya çıxır. Məhz İrəvan ilə Bakı arasında olan bu ziddiyyətlərə görə üç lider bu məsələnin üstündən keçmək qərarına gəlib.