– Hesabında 20 milyard dollardan çox pul var
Araz Ağalarov – Hesabında 1.9 milyard dollardan çox pul var
Fərhad Əhmədov – Hesabında 1.4 milyard dollardan çox pul var
Əvvəlcə xatırladaq ki, Çar Rusiyası dövründə Dumada azərbaycanlı deputatlar olub:
Ə.M.Topçubaşov, İ.Ziyadxanov, Ə.Haqverdiyev, M.Əliyev, Ə.Muradxanov, F.Xoyski,
M.Mahmudov, X.Xasməmmədov, M.A.Şahtaxtinski, Z.Zeynalov, M.Y.Cəfərov və s.
SSRİ zamanında da Ali Sovetdə azərbaycanlı deputatlar var idi:
Heydər Əliyev, Mahmud Əliyev, Yəhya Hüseynov, Səlim Qasımov, Teymur Quliyev, Çimnaz Aslanova, Leyla Babazadə, Yusif Məmmədəliyev, Qara Qarayev və başqaları...
Müxtəlif tədqiqatlar mərkəzlərinin dediyinə görə, Rusiyadakı azərbaycanlıların əksəriyyəti biznesdə, yaxud bazar-restoran sistemində çalışır. Əlbəttə kino, incəsənət və müxtəlif ziyalılar da mövcuddur. Amma onların biznesmen olmaması adlarını elə də məşhurlaşdırmır, qabartmır.
Biznesmenlərin deputat olması isə qanunvericiliklə qadağandır. Hər halda qanunvericilik bu fikirdədir. Azərbaycanlıların deputat olmamasının ilk səbəbi kimi bu nüans göstərilir. Əslində Rusiyadakı azərbaycanlı oliqarxlardan kiminsə Dumaya görə biznesindən imtina etməsi haqqında xəbərlər yayılmayıb.
Qeyd edək ki, Ukrayna, Moldova, Rusiya və başqa ölkələrdə yaşayan azərbaycanlıların siyasi arenaya çıxarılmaması həmin ölkələrdəki diaspor fəaliyyəti ilə də əlaqələndirilir.
Burada lobbiçiliyin əhəmiyyəti böyükdür.
Çünki deputat seçilən azərbaycanlı həmin ölkənin maraqlarına xidmət etsə də, hər halda öz dədə-baba yurdunun da maraqlarını qoruya bilər.
P.S. 2007-ci ildə Rusiya Dumasına seçilən 448 deputatdan 5-i erməni olub. Ermənilər Rusiya Dumasına 2021-ci ilin sentyabrında baş tutacaq seçkilərə də aktiv hazırlaşırlar.