Zərdüşt Əlizadədən türkçülüklə bağlı ağır sözlər: “Şovinizmin ən parlaq nümunəsi Elçibəy idi”
“Kim deyir ki, Azərbaycanda şovinizm yoxdur? Türksən gözüm aydın, ol da türk. Gəl otur başımda. Bizdə də elələri var. Yəni, cəmiyyətin ən az tərbiyəli, ən az savadlı hissəsi özünü millətçilik hesabına məğrur, qüdrətli hesab edir”.
Bu sözləri politoloq Zərdüşt Əlizadə Bizim.Media-nın şovinizmlə bağlı sualını cavablandırarkən söyləyib.
“Ermənistana bu fürsəti Azərbaycan verir...” - Asim Mollazadədən ŞƏRH
O, bildirib ki, cəmiyyət də, xalq da öz konkret nailiyyətlərinə görə tanınır. Azərbaycan dünyada hələ elə bir əzəmətli iş görməyib ki, xalq bununla fəxr eləsin:
“Şovinizmin ən parlaq nümunəsi Elçibəy idi də, türkük, türkük. Türk olub neyləmisən? Elədiyin göz qabağındadır”.
Zərdüşt Əlizadə saytın “amma heç gerçək tarixi, dövlətçilik ənənələri olmayan ermənilər də şovinistdirlər” müdaxiləsinə isə belə cavab verdi:
“Onlar xəstə millətdir. Şovinizm onlarda milli xəstəliyə çevrilib, başlarına hava gəlib”.
- Buna görə də şovinizmin olmasının, yaxud olmamasının müsbət və mənfi tərəflərini sizdən öyrənmək istəyirdik. Hansı halda şovinizm yaxşı, hansı halda pisdir? Yoxsa ümumiyyətlə pisdir?
“Şovinizm ziyanlı bir şeydir. Milli qürur, dövlət millətçiliyi müsbət şeydir. Bu imkan verir ki, dövlət öz hüquqlarını, mənafeyini qorusun. Amma hər şeyin əndazəsi var da. Millətçilik əndazəsini keçəndə olur şovinizm. Milli qürur – bəli, mən fəxr edirəm ki, mənim millətimdə tarixən və indinin özündə də yaxşı, nəcib, müsbət insanlar olub. Onların əməlləri ilə fəxr eləməyə dəyər.
Amma...
Osmanlı sultanlarının elələri var ki, onlar Osmanlı dövlətinə baş ucalığı yox, eyib gətiriblər. Azərbaycan tarixində elə rəhbərlər olub ki, bizim boyumuzu yerə soxublar. Elə ziyalılar var ki, biz onlardan utanırıq. Yaltaqlığından, ikiüzlülüyündən, boş-boş şeylər yazırlar. Amma elə sadə insnalar var ki, onlarla fəxr eləmək olar.
Varlı deyillər, lakin çox mədəniyyətli insanlardlr. Hər şeyə nisbətdə baxmaq lazımdır.
Hesab edirəm ki, şovinizmdən qaçmaq laızmdır, milli qürur hissi ilə yaşamaq olar, amma əsas şey dövlət millətçiliyi olmalıdır”.