“Ermənistanın diktə dövrü bitib, Azərbaycanı eşitməlidirlər” – Tofiq Abbasovdan ŞƏRH
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərifevralın 16-da Ermənistan xarici işlər naziri Ara Ayvazyan və Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə videokonfrans formatında ayrı-ayrılıqda görüş keçiriblər.
ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Andjey Kaspşik görüşlərə qatılıb.
Həmsədrlər nazirlərlə bölgədə sabitliyin təşviqi, vasitəçilik prosesi və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsinin rolu ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparıblar.
Bizim.Media sözügedən görüşdə daha nələrin müzakirə olunması ilə bağlı suala cavab tapmaq üçün politoloq Tofiq Abbasovla əlaqə saxladı.
Ceyhun Bayramov həmsədrlərlə Qarabağ bəyanatını müzakirə etdi
Politoloq bildirdi ki, görüşdə müxtəlif müzakirə predmetləri var:
“Çünki onlar artıq strateji mahiyyətə malik deyillər, faktiki mahiyyət kəsb edirlər. İlk növbədə bu, ondan ibarətdir ki, proseslərə Ermənistanın müdaxilələri minimuma endirilsin və İrəvan artıq siyasi-hərbi məqamlarla deyil, sırf humanitar məsələlərlə bağlı öz mövqeyini bildirsin.
Azərbaycanı eşitməyi bacarsın, çünki onların diktə eləmək dövrü bitib.
Yeni status-kvo göstərir ki, proseslərin hamısında son söz Azərbaycanındır. Belə də olmalıdır.
Çünki 7 rayon öz yerində, amma erməni azlığının yaşadığı digər regiona da nəzarət bizdə olmalıdır. Oradakı bütün gediş-gəliş nəzarətdə saxlanılmalıdır”.
Tofiq Abbasovun fikrincə, həmin bölgədə baş verə biləcək bütün dəyişikliklər Azərbaycanın razılığı ilə olmalıdır.
“Son günlər ərzində guya ermənilərin bir qrup zəvvarları ibadət üçün Kəlbəcərə getməyə hazırlaşıblar. Azərbaycan döyüşçüləri onları geri qaytarıb. Prinsip etibarilə prosedurlar var, yeni reqlamentlər mövcuddur ki, bunlara riayət eləmək lazımdır.
Xüsusilə qeyd etmək istəyirəm ki, Ermənistanın XİN rəhbəri Ara Ayvazyan özünü son dərəcə təkəbbürlü və təxribatçı kimi aparır. Buna isə heç bir əsas yoxdur. Belə bir deyim var, köhnə bazara təzə bir rəis gəlir. Ayvazyan özünü sırf bu tərzdə aparır.
Bazar artıq öz mahiyyətini itirib. Köhnə bazara köhnə qaydalarla gəlirsə, onun heç bir uğuru olmayacaq. Bu adam özünü diplomat kimi aparmır. Çünki diplomatiyanın öz etiketi, mədəniyyəti var. Ayvazyan isə, iqtidarda təmsil olunmaqla yanaşı çalışır ki, onu Ermənistan müxalifəti də qəbul etsin.
Bu baxımdan, Ceyhun Bayramovun ifadə etdiyi fikirlərin hamısı Azərbaycan dövlətinin maraqlarının kontekstindən irəli gəlir. Biz daha heç bir güzəştə getməyəcəyik, çünki ermənilər indi də qaydaları pozmaqla məşğuldurlar.
Özlərini söz sahibi kimi qələmə verməyə çalışırlar. Amma artıq bu era bitib. Bütün proseslərin ağırılığı yavaş-yavaş azalacaq”,- deyə Tofiq Abbasov qeyd etdi.