“Qarabağa görə Xocalı qatilləri ilə də görüşmüşük” – Pənah Hüseyn
“Diqqət etdinizsə, Azərbaycan tərəfi rəsmi açıqlama vermədi. Məncə haqlı qərardır. Çünki buna sıradan, texniki xarakterli görüş kimi baxılır”.
Bizim.Media xəbər verir ki, bu sözləri bir zamanlar Azərbaycanın baş naziri olmuş Pənah Hüseyn canlı debatların birində söyləyib.
“Xocalı abidəsi” ziyarətə hazırdır – Qərarı Operativ Qərargah verəcək
Əlavə edib ki, görüşdə Arutyunyan iştirak etsə də, əsas tərəf Ermənistanın təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri olub:
“Bir tərəfdən təkrar edirəm - əlbəttə ki, bu canidir. Onun haqqında cinayətkar hökmümüz var. Amma bu məsələlərdə proses mürəkkəbdir. Mənə bu barədə danışmaq niyə asandır?
Çünki axı biz də (1993-cü ilin oktyabrına qədərki Azərbaycan hökuməti) ermənilərlə görüşmüşük.
Onlar Azərbaycana qarşı heç də Araikdən az cinayət törətmiş insanlar deyildi.
Sonralar Köçəryan, Sarqsyanla da oturulub. Son iki ad birbaşa Xocalı soyqırımını törədənlərdəndir. Məcburuq, proses belədir.”
Nümunə kimi Pənah Hüseyn 1993-cü ilin may ayında Moskvada baş tutan görüşdə Qukasyanı gördüyünü bildirdi.
“Açıq deyim, proses gedir və belə addımlar olacaq. Əsas Bakı üçün niyyət və strategiyanın nədən ibarət olmasıdır.
Əgər sülhməramlıların səlahiyyət zonası hesab olunan ərazilərin Azərbaycana qaytarılmasından söhbət gedirsə, motiv budursa, olar.
Digər variantlara isə inanmıram. Çünki Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkibindən çıxarılmasını ehtiva edən hər hansı bir addım mümkün deyil.
Bizim tələbimiz addımın niyə atıldığı yox, məsələnin tez həll olunmasıdır. Tənqid lazımdır, amma hər şeyin həddi var.
Məncə bu görüş ətrafında panika yaratmağa dəyməz”, - deyə Pənah Hüseyn məsələyə münasibət bildirdi.