Simonyandan Qarabağla bağlı növbəti TƏXRİBAT – Makronun Azərbaycana qarşı məqsədi nədir?
Bir gün əvvəl axşam saatlarında, erməni mətbuatı və Marqarita Simonyanın resursu Fransa və Rusiya prezidentləri arasında telefon danışığı ilə bağlı sensasiyalı bir mesaj yayıb. Bu, İrəvandakı revanşist qüvvələrə ümid verə biləcək bir mesaj idi.
Bu isə rəsmi Bakıda çaşqınlıq yaradıb. Ancaq əvvəlcə erməni seqmentinin yaydığı məlumatların mahiyyətinə baxaq.
Bizim.Media xəbər verir ki, erməni mediası əvvəlcə Yelisey Sarayına yaxın “La Tribune” nəşri tərəfindən yayımlanan bir məlumatı tirajlayıb.
Mesajın alt mətninə diqqət yetirək: “Fransa Prezidenti Emmanuel Makron və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin tezliklə Dağlıq Qarabağ probleminin həlli təşəbbüsü ilə çıxış edəcəklər. Telefon danışığı zamanı bu barədə razılığa gəliblər. Prezidentlərin yaxın günlərdə ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində "konkret təşəbbüslər" etməyi planlaşdırdıqları qeyd edilib”.
Marqarita Simonyandan Baydenə sərt sözlər: “Ermənilər anbarda saxlanılan tüfəngdir”
Şübhə yoxdur ki, “La Tribune”dakı mesaj Fransa prezidentinin ətrafından sızdırılıb. Yəni, Makronun mətbuat xidməti belə bir rəsmi açıqlama verməyə cəsarət etməz. Çünki diplomatik təcrübəyə görə, prezidentlərin söhbətindən sonra hər iki ölkənin mətbuat xidmətlərinin rəsmi mesajlarının mətnləri iki dövlət başçısının ofisləri arasında əlaqələndirilir.
Şübhəsiz ki, Vladimir Putin heç bir halda "Dağlıq Qarabağ problemini" həll etmək təşəbbüsü ilə çıxış etməzdi (!!!), çünki Kremlin sahibi yanvarın 11-də Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin görüşündən sonra mətbuat konfransında Qarabağ probleminin son həllini açıqlayıb.
Üstəlik Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də çıxışlarında Putinin rəsmi açıqlamasına istinad edərək Qarabağ münaqişəsinin tam həll edildiyini vurğulayıb.
Yelisey Sarayı Rusiya prezidentinin sözlərini təhrif edə bilməzdi. Çünki həmin an Moskvanın təkzibi gələ bilərdi. Bu səbəbdən Fransız qəzeti iki prezident arasındakı söhbətdən yazıb və məlumat dərhal Nikol Paşinyana yaxın nəşrlər tərəfindən yayımlanıb.
Ancaq saat yarım sonra Kremlin mətbuat xidməti Makron və Putin arasındakı telefon danışığı ilə bağlı rəsmi bir açıqlama verib.
Rəsmi bəyanat vəziyyəti tamamilə aydınlaşdırıb və fərqli bir mənzərə ortaya çıxıb. Bəlli olub ki, Makron Putinə Qarabağ məsələsinə görə deyil, Ukraynadakı vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqəli zəng edib.
Fransa və erməni mediası isə bu haqda susub. Kremlin mətbuat xidmətinə görə, söhbət zamanı Ukraynanın daxilindəki münaqişəyə xüsusi diqqət yetirilib, ölkənin  cənub-şərqində gərginliyin artmasından narahatlıq ifadə edilib.
Və bundan sonra Makron Putinin diqqətini Liviyadakı vəziyyətə yönəldib. Sonra koronavirus infeksiyasının yayılması, Rusiya-Çex münasibətlərinin vəziyyəti müzakirə predmeti olub.
Və nəhayət, Kremlə görə Makron və Putin Dağlıq Qarabağ ətrafındakı sabit vəziyyəti, Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 9 noyabr tarixli bəyanatlarının icrası üzrə sistematik işi məmnuniyyətlə qeyd ediblər (!!!).
Kremlin açıqlamasında iki prezidentin Qarabağla bağlı danışdıqları barədə bir söz belə deyilməyib.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın erməni saytlarına bir anda yayılan Fransız qəzetindəki anonim məlumatlardan çox, Kremlin rəsmi açıqlamasına etibar etmək üçün əsasları var.
Rusiya tərəfinin rəsmi mesajında Putin, Əliyev və Paşinyanın 9 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatındakı məqamların yerinə yetirilməsindən məmnunluqla bəhs edilib.
Xatırladaq ki, söhbət həm Azərbaycanda, həm də Ermənistanda ikinci Qarabağ müharibəsində erməni ordusunun təslim olması kimi qəbul edilən bir açıqlamadan gedir. Və bu razılaşma Minsk Qrupunda hər hansı bir təşəbbüsün başlanmasını və ya Qarabağ probleminin həllini nəzərdə tutmur. Putin və Əliyev Qarabağ münaqişəsinin bitdiyini elan ediblər. Paşinyan buna etiraz etməyib.
Fransaya gəldikdə, Parisin Ermənistana açıq birtərəfli dəstəyindən sonra Makron Qarabağda dinc həyatı bərpa etmək üçün vasitəçilik missiyasına mənəvi haqqını itirib.
Münaqişənin hər iki tərəfi vasitəçilik missiyasının həyata keçirilməsini rus qoşunlarının sülhməramlı kontingentinə və prezident Vladimir Putinə həvalə edib. Rusiyanın bölgədəki bənzərsiz mövqeyi isə aydındır.
Kreml bir tərəfdən Ermənistanın hərbi-siyasi müttəfiqidir, digər tərəfdən isə Azərbaycana dost dövlət və strateji tərəfdaşdır. Üstəlik, Rusiya hər dəfə tərəfləri hərbi əməliyyatlar zamanı atəşkəsə çağıraraq bariz neytrallığını təsdiqləyib.
Paşinyan tərəfindən “ələ keçirilən” və tirajlanan Makronun Putinə qarşı bugünkü təxribatı isə bir daha Azərbaycanın maraqlarına qarşı mübarizədə ən çirkli vasitələrdən istifadə etməkdən çəkinməyən Yelisey Sarayının xəyanətini bir daha nümayiş etdirir.