AŞPA RƏSMİSİ: “Prezident İlham Əliyev çox düzgün mövqe tutub”
Özət:
• BMT indi ələbaxım bir quruma çevrilib
• Azərbaycan öz ərazisini xarici təcavüzdən qorumaq üçün bütün mübarizəsini BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun qurub
• Mülki əhalinin və mülki obyektlərin atəşə tutulması beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasıdır və bu, hərbi cinayət kimi qiymətləndirilməlidir
• Azərbaycanla sülh və mehriban qonşuluq münasibətləri Ermənistanın həqiqi milli maraqlarına tam uyğundur
AŞPA-nın vitse - prezidenti, Ukrayna Ali Radasının Beynəlxalq əlaqələr komitəsinin sədri Aleksandr Aleksandroviç Mereşko Ermənistanın son təxribatları, Qarabağda davam edən müharibə ilə bağlı Bizim.Media-ya müsahibə verib. Müsahibəni diqqətinizə təqdim edirik:
- Azərbaycan Ordusu ölkəmizin qanuni torpaqlarında Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son vermək üçün döyüşlərə atılıb. Ukraynada bu döyüşlər haqqında hansı fikirdədirlər?
- Ukrayna Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü həmişə dəstəkləyib və dəstəkləməyə davam edir. Necə ki, Azərbaycan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Ümumiyyətlə, həm Qarabağın, həm də Krımın işğalı vəziyyətində beynəlxalq hüquq baxımından ortaq cəhətlər çoxdur. Deyə bilərik ki, işğal olunmuş ərazilərin tamamilə azad edilməsinin tərəfdarı olaraq Ukrayna və Azərbaycan beynəlxalq hüquq qaydasının bərpasına can atır. Əlavə etmək lazımdır ki, Azərbaycan öz ərazisini xarici təcavüzdən qorumaq üçün bütün mübarizəsini BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun qurub.
- Ermənistan xəttindən 60 kilometr uzaqlıqda olan Gəncə şəhərinin dinc əhalisinə qarşı iki dəfə terror əməliyyatları həyata keçirdi. Sizin Ermənistanın bu addımlarına münasibətiniz necədir?
- Mülki əhalinin və mülki obyektlərin atəşə tutulması beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasıdır və bu, hərbi cinayət kimi qiymətləndirilməlidir. Belə bir cinayəti heç bir şəkildə əsaslandırmaq olmaz. Biz ukraynalılar işğalçının və təcavüzkar dövlətin cinayət taktikasını yaxşı bilirik, cinayətlərini ört-basır eləmək üçün hansı təxribatlar etdiklərini də görmüşük. Ona görə də belə müharibə cinayətləri qarşısında susmaq olmaz, bütün dünya ictimaiyyətinin həmrəyliyi lazımdır.
- Ukraynadan müharibə ilə bağlı rəsmi münasibət bildirilib. Amma təcavüzkarı dayandırmaq üçün bunlar yetərli olmur. Sizcə, ölkələr beynəlxalq səviyyədə hansı addımları atmalıdır ki, təcavüzkar əməllərinə son qoysun?
- Beynəlxalq sülhün, təhlükəsizliyin qorunması və təcavüz aktlarına qarşı mübarizənin xüsusi məsuliyyəti BMT Təhlükəsizlik Şurasına aiddir. BMT isə indi ələbaxım bir quruma çevrilib. Təhlükəsizlik Şurasında veto hüququna malik daimi üzvlər münaqişlərdə öz müttəfiqlərini dəstəkləməyə meyllidirlər. Məncə, BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlar aparılmalıdır. Bu orqanı ölü qurumadan diriyə çevirib beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması üçün səmərəli etməyə ehtiyac var.
- Aleksandr Aleksandroviç, siz həm də AŞPA-nın vitse-prezidentlərindən birisiniz, bu beynəlxalq təsisatda son hadisələrlə bağlı nə etmək haqda düşünürsüz?
- Bu yaxınlarda AŞPA Daimi Şurasının iclasında videokonfrans rejimində Qarabağ problemi müzakirə olunurdu. Müzakirədə iştirak edənlərin əksəriyyəti Qarabağ problemini sülh yolu ilə həll etməyə çağırırdılar. Mən də bu iclasda çıxış etdim və fikrimi bildirdim ki, bu bölgədə sülhə beynəlxalq hüquqa riayət etmədən, xüsusən BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın işğalçı qoşunlarının Azərbaycan ərazisindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsini yerinə yetirmədən nail olmaq mümkün deyil.
- Bildiyiniz kimi, dünyada güclü erməni diasporu, lobbiçiliyi var. Onlar müxtəlif təxribat xarakterli işlərlə məşğul olurlar və ayrı-ayrı yerlərdən digər ölkələrin erməni vətəndaşlarını bu müharibədə vuruşmağa sövq etdirirlər. Beynəlxalq hüquqla bu necə tənzimlənməlidir, kim bunu müzakirəyə çıxarıb qərar qəbul etməlidir?
- Azərbaycan və Ermənistan arasındakı münasibətlər gec-tez beynəlxalq hüquqa riayət olunmaqla normallaşacaq. Bu, ilk növbədə, Azərbaycan ərazisinin tam deokkupasiyasını nəzərdə tutur. Ümumiyyətlə, Azərbaycanla sülh və mehriban qonşuluq münasibətləri Ermənistanın həqiqi milli maraqlarına tam uyğundur.  Ancaq bütün bunlar gələcəyin işidir. Mən hazırda Azərbaycandakı bütün prosesləri yaxından izləyirəm. Prezident İlham Əliyev çox düzgün mövqe tutub. O, Azərbaycanın rəsmi mövqeyini kifayət qədər dəqiq təqdim edən və dünya ictimaiyyətinə nə baş verdiyini izah edən dəqiq məzmunlu müsahibələr verir.
Aydındır ki, Qarabağdakı müharibə informasiya müharibəsi ilə müşayiət olunur. Və bu müharibədə Azərbaycan üçün ən yaxşı silah həqiqətdir.
- Bu müharibənin sonunu necə görürsünüz, Azərbaycan dövlətinə və xalqına hansı mesajları vermək istərdiniz?
-Bütün müharibələr bir gün bitir. Belə vaxtda isə cəsarətli Azərbaycan xalqına şərəflə və itkisiz olaraq indiki sınaqlardan keçməsini və öz ərazisini xarici işğaldan azad etməsini arzulayıram. Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olub, var və həmişə də belə olacaq.