Əksinə, bal şəkərdən bir qədər daha kalorilidir.
1 xörək qaşığı bal təxminən 60-65 kkal
1 xörək qaşığı şəkər təxminən 45 kkal
Fərq kiçik görünsə də, gündəlik istifadə zamanı bu əlavə kalorilər çəki artımına səbəb ola bilər.
Balın üstünlüyü nədədir?
Bal kalorisinə görə deyil, tərkibinə görə üstün sayılır. Onun tərkibində fermentlər, mikroelementlər, antioksidantlar mövcuddur. Rafinə olunmuş şəkərdə isə bu maddələr yoxdur. Lakin bu, balın arıqladıcı məhsul olması demək deyil. Orqanizm onu yenə də sürətli karbohidrat mənbəyi kimi qəbul edir.
Qan şəkərinə təsiri
Endokrinoloqlar bildirirlər ki, bal da şəkər kimi qlükozanın sürətli artımına səbəb ola bilər. Qan şəkərinin kəskin yüksəlib-enməsi isə iştahanın artmasına gətirib çıxarır. Əgər insan şəkəri bal ilə əvəz edir, amma miqdarı artırırsa, bu dəyişiklik heç bir fayda vermir. Dadlılıq qalır, amma əlavə kalori də daxil olur.
Bal arıqlamağa kömək edirmi?
Bəzi insanlar balın “yağ yandırdığını” düşünür. Lakin bununla bağlı elmi sübut yoxdur.
Bal maddələr mübadiləsini sürətləndirmir. lipolizə (yağın parçalanmasına) birbaşa təsir göstərmir. Yeganə real üstünlük odur ki, balın dadı daha intensivdir və az miqdar belə şirin istəyi ödəyə bilər.
Necə istifadə etmək daha düzgündür?
Mütəxəssislər balı əsas şirinləşdirici kimi deyil, əlavə kimi istifadə etməyi tövsiyə edirlər.
Məsələn: