Azərbaycan Televiziyasının efir məkanında təqdim olunan yeni intellektual yarışma proqramı “Tarixin oyunu” milli maarifçilik ənənələrinin müasir formada davamıdır.
Bizim.Media xəbər verir ki, bu layihə tarixi yaddaşın sistemləşdirilməsi, milli kimliyin möhkəmləndirilməsi, gənc nəslin vətənpərvərlik şüurunun təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Proqramın konseptual xətti dünya tarixində ilklər, dövlətçilik tarixi, ictimai-siyasi xadimlər, elmi kəşflər, tarixi abidələrlə bağlı suallar iştirakçıların bilik səviyyəsini sınayır.
“Tarixin oyunu”nda ölkəmizdə məbədlər, qalalar, qəsrlər və digər abidələr haqqında suallar xüsusi yer tutur. Bu iştirakçılarda memarlıq irsimizin hərbi-strateji, ideoloji və mədəni mahiyyətini aşılamaqla yanaşı tamaşaçıda tarixi irsə marağı daha da gecləndirir. Yarışmada görkəmli tarixi şəxsiyyətlərə dair suallar dövlətçilik, liderlik və mənəvi dəyərlər kontekstində sərkərdələr, alimlər, mütəfəkkirlər və maarifçilər haqqında iştirakçıların biliklərini üzə çıxarır.
Proqramın əsas istiqamətlərindən biri də milli dövlətçilik ənənələrimiz, mədəni irsimiz, ədəbiyyat vəincəsənət nümunələrinə dair bilgilərin verilməsidir. Gənclərdə vətənpərvərlik duyğularının gücləndirilməsi, milli kimlik şüurunun möhkəmləndirilməsi baxımından yarışmada aktyor ifasında obrazlar da təqdim olunur.
“Tarixin oyunu”nun əhəmiyyəti həm də ondan ibarətdir ki, proqram maarifləndirici və ideoloji tribuna funksiyasını yerinə yetirir. Sualların məzmununda elmi dəqiqlik və obyektivlik prinsipi qorunur. “Tarixin oyunu” Azərbaycan Televiziyasında tarixi yaddaşla müasir milli təfəkkürün sintezini yaradır.