Sputnik Armenia-dan görüş öncəsi növbəti TƏXRİBAT
"Sputnik Armenia" saytı son həftə ərzində Şuşanın ermənilərin mədəniyyət mərkəzi olması haqqında silsilə yazılar tirajlayır.
Bizim.Media məlumat verir ki, bu qəbildən olan növbəti yazı sözü gedən saytda  dünən axşam saatlarında yayımlanıb.
Diqqət çəkən bir digər məqam isə yazıların 11 yanvarda Moskvada Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan dövlət başçılarının görüşü ərəfəsində paylaşmasıdır.
1919-cu ilə qədər Şuşada 15 minə yaxın erməni əhalinin yaşadığı qeyd olunan məqalədə həmin tarixdə orda erməni dilində qəzetin çap olunması da vurğulanır, daha sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin erməni əhaliyə qarşı etnik təmizləmə həyata keçirdiyi və məhz bu səbəblə də etnik balansın azərbaycanlıların xeyrinə dəyişdiyi bildirilir.
Sovet dövrün də Şuşada erməni əhalinin olduqca azlıq təşkil etdiyini qeyd edildiyi məqalədə, yalnız 1992-ci ildə ermənilərin öz “doğma şəhərlərinə” qayıtdıqlarına yer verilib.
2020-ci ili isə “Ermənilərin Şuşanı yenidən itirdikləri” bir tarix olaraq təəssüflə qeyd edən sayt, bir sıra məşhur ermənilərin əslən Şuşadan olması ilə bağlı faktları da sadalayır.
Məşhur ermənilər arasında Sovet hərbi və mədəniyyət xadimləri, tibb daxil olmaqla müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərmiş alimlərin adları çəkilir.
"Sputnik Armenia" birinci hissəsi daha əvvəl yayımlanmış məqalələrdə 2017-ci ildə nəşr olunmuş Albert Xaçatryanın "Məşhur Şuşalılar" kitabına istinad edir.
Daha əvvəl bu istiqamətdə hər hansı yazı qələmə almayan "Sputnik Armenia"nın son həftə ərzində oxşar mövzulu iki məqalə yayımlaması ciddi şübhələrə əsas verir.
"Sputnik Armenia"nın fəaliyyətində erməni cəmiyyətində Şuşanın ermənilərə məxsus olması düşüncəsini yenidən oyatmaq meylləri nəzərə çarpır. Təbii ki, Ermənistan yenidən müharibəyə başlamaq və Şuşanı yenidən işğal etmək iqtidarında deyil.
Sonrakı dövrlərdə də belə bir imkanının olmayacağını yaxşı bilir. Lakin sülh razılaşmasından irəli gələn bir şərt var ki, Ermənistan məhz bu amildən istifadə etməklə Dağlıq Qarabağdakı itirilmiş mövqelərini yenidən gücləndirmək istəyir.
10 noyabrda imzalanmış sülh razılaşmasına əsasən, Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərdən qaçqın düşmüş şəxslərin geri qaytarılması prosesi həyata keçirilməlidir.
Biz məsələnin daha çox özümüzlə bağlı olan hissəsinə diqqət yetirdiyimiz üçün bu bəndin açıq qalmış və təhlükəli tərəfini çox vaxt önəmsəmirik. Ermənistan rəhbərliyi və erməni icması isə 10 noyabrdan bəri bu istiqamətdə fəal diplomatik iş aparır.
Qarabağın azad olunmuş ərazilərindən qaçmış ermənilərin də “qaçqın” olaraq tanıdılmasına çalışır. Əgər bu uğurlu olarsa, o zaman ermənilər Şuşa və Hadrut başda olmaqla digər ərazilərə də qaytarılması müzakirə mövzusuna çeviriləcək.
Bəlkə ermənilər indiki anda bu ərazilərə silahla girə bilmirlər, ancaq Dağlıq Qarabağda gələcəkdə öz fəaliyyətlərini rahat icra edəcəkləri bir gün üçün yenidən özlərinə məskən salmağa çalışırlar.
"Sputnik Armenia" rəhbərliyinin xüsusilə 11 yanvar görüşü ərəfəsində belə məqalələrə yer verməsi birbaşa olaraq Ermənistan cəmiyyətində müharibə abu-havasını yenidən oyandırmağa xidmət edir.
Ən əsası da regionda qarşılıqlı sabitliyin və sülhün bərqərar olmasına ehtiyac olduğu bir zamanda bu cür fəaliyyətlər açıqca təxribat xarakteri daşıyır.
Bu cür üst-örtülü fəaliyyətin sülhməramlı missiya ilə Qarabağda təmsil olunan Rusiyaya bağlı media qurumu tərəfindən aparılması isə mövzu ilə bağlı şübhələri daha da artırmaqla yanaşı, bölgədəki sülh fəaliyyətlərinə də kölgə salır.