Elman Nəsirov: “Azərbaycan ictimaiyyəti  sərt mövqe bildirməlidir”
“Rusiya Federasiyasının Dağlıq Qarabağın statusu haqqında birmənalı mövqeyi var. Bu mövqe Rusiya prezidenti, Ali Baş Komandan Vladimir Putin tərəfdən irəli sürülüb.
Putin dəfələrlə öz açıqlamalarında bildirib ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ərazisidir. Ermənistan Respublikasının özü bu qondarma separatçı rejimini tanımayıb.
Bütün dünya beynəlxalq müstəvidə Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın vahid ərazisi kimi tanıyır”.
Bu sözləri Bizim.Media-ya açıqlamasında millət vəkili Elman Nəsirov Rusiya Müdafiə Nazirliyinin rəsmi saytında yayımlanan məqalədə Dağlıq Qarabağın respublika kimi təqdim olunmasına münasibət bildirərkən deyib.
Deputat: "Mən çox istərdim ki, PUA-nın da abidəsi qoyulsun"
Millət vəkilinin sözlərinə görə, bu cür məsələ Rusiyanın siyasi rəhbərinin mövqeyinə zidd olan bir ifadədir.
“Vladimir Putin özü bir-neçə dəfə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixdə qaldığını deyib. Bütün bu dediklərinin fonunda MN-nin belə bir ifadə işlətməsi məntiqə uyğun deyil. Çünki Dağlıq Qarabağ respublikası tarixin arxivində qalıb. Cənab Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə öz müsahibələrində bildirib ki, Dağlıq Qarabağın heç bir statusu yoxdur. Bu ifadə Rusiyanin ali siyasi rəhbərinin mövqeyinə zidd olan bir ifadədir. Düşünürəm ki, bu məsələ tezliklə öz həllini tapacaq”.
E.Nəsirov qeyd edib ki, Azərbaycan ictimaiyyəti belə haqsız və yalan məlumatlara qarşı mütləq şəkildə sərt mövqe bildirməlidir.
“Bir müddət əvvəl də Rusiya Müdafiə Nazirliyinin saytında Rus sülhməramlıların dislakasiya olduğu ərazilərin əks olunduğu xəritəyə saxta düzəliş edildi. O zamanda Azərbaycan ictimaiyyətinin və dövlətinin prinsipial qətiyyətli mövqeyi öz işini gördü və nazirlik həmin o icad etdikləri xəritədən imtina etməyə məcbur oldu. Mən düşünürəm ki, biz mütləq şəkildə Rusiyanın özünün siyasi kursuna zidd olan bu cür  mövqelərə qarşı qətiyyət və prinsipiallıq göstərərək, haqq səsimizi ucaltmalıyıq”.
Millət vəkili sözü gedən məqalənin məqsədli şəkildə erməni lobbisi tərfindən yayılmasını ehtimal etdiyini və bu cür provakasiya yaradan məsələlərin iki dövlət arasında narazılıq yaratmaq məqsədi güddüyünü vurğulayıb.
''Məlumdur ki, Rusiyada 2 milyondan artıq erməni yaşayır və orada güclü erməni lobbisi fəaliyyət göstərir. Onlar imkanlarından istifadə edərək, ayrı-ayrı məmurların əli ilə bir çox yerlərə müdaxilə edə bilirlər. Bəlkə də burada hansısa yüksək çinli, ermənipərəst məmurunun əli var və o,  bu hərəkətinə görə tez bir zamanda öz cəzasını alar''.
''Bundan sonra bəlkə də Nazirlik bunu texniki səhv kimi qələmə verə bilər. Lakin belə həssas məsələlərdə texniki səhvlər də hansısa siyasi məna kəsb edə bilər. Məncə, Rusiya MN bu məsələlərdə daha diqqətli olmalıdır'',- deyə o, fikrini tamamlayıb.