“100 illik fasilədən sonra Naxçıvanla quru sərhədlərimiz bərpa olundu”- Azay Quliyev
"Pandemiya ilə bağlı həm Qoşulmama Hərəkatının zirvə toplantısı keçirildi, həm də Azərbaycanın təşəbbüsü ilə BMT-də ayrıca bir sessiya keçirildi. Bu da onu göstərdi ki, Azərbaycan dünya siyasətinin formalaşdırıımasında mühüm rola malikdir."
Bu fikirləri Bizim.Media-ya açıqlamasında bildirən millət vəkili Azay Quliyev 44 günlük savaşdan da söz açdı.
"Şübhəsiz ki, 2020-ci ildə ən böyük uğur, hadisə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması oldu. Hesab edirəm ki, bu təkcə ötən ilin yox, XXI əsrin ən böyük tarixi hadisəsi kimi yadda qalacaq. Azərbaycan yeganə dövlət oldu ki, uzunmüddətli səmərəsiz danışıqlardan sonra öz torpaqlarını güc, hərb yolu ilə bərpa etdi. Beynəlxalq diplomatiya baxımından Azərbaycan üçün yadda qalan il oldu".
Diplomatik uğurlar arasında 10 noyabr üçtərəfli razılaşmasından danışan millət vəkili qeyd etdi ki, bu siyasi gedişlə "3 rayonumuz bir güllə atmadan geri qaytarıldı".
"Biləvasitə Azərbaycanın iştirakı və təsiri ilə bölgədə yeni bir güc balansı yarandı, geosiyasi vəziyyət dəyişdi. Razılaşmanın 5-ci maddəsinə uyğun olaraq 226 illik fasilədən sonra Türkiyə Rusiya ilə savaş nəticəsində yox, anlaşma, diplomatik yolla Cənubi Qafqaza qayıtdı və regionda hərbi iştirakını təmin etdi".
Uğurlar arasında Meğri koridorunun razılaşdırıldığına diqqət çəkən Azay Quliyev bununla da 100 illik fasilədən sonra Naxçıvanla quru sərhədlərimizin bərpa olunduğunu dedi.
Əlavə etdi ki, bu koridor həm də Avropa ilə Asiyanı birləşdirən ən qısa yol olacaq. Bununla yanaşı müharibənin ən qızğın vaxtında Azərbaycan güclü beynəlxalq təhdidin də qarşısını aldı. Belə ki, Minsk qrupunun təşəbbüsü ilə BMT TŞ-ın Azərbaycana qarşı qətnaməsinin qəbulu gözlənilirdi.
Azərbaycanın əleyhinə olan sənədin qəbulu üçün ən çox güc sərf edən isə Fransa idi. Lakin prezident İlham Əliyevin siyasəti bunun qarşısını aldı. Belə ki, QH-nın BMT TŞ-na qeyri-daimi üzv olan ölkələri buna etiraz etdi. Həmçinin burada Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında olan diplomatik əlaqələrin köməyi də xüsusi vurğulanır.
Azaq Quliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan xalqı 2020-ci iln ən qəhrəman xalqı kimi tarixə düşəcək. O ki qaldı 2021-ci ilə,
"Bizi çox ağır, ciddi siyasi-diplomatik danışıqlar gözləyir. Qələbədən sonra rahatlaşa, eyforiyaya qapıla bilmərik. Yeni ildə parlament diplomatiyası ilə yanaşı, xarici siyasətimizi də gücləndirməliyik. Ermənistan tərəfindən gələn istənilən təhdidi dərhal cavablandırmalıyıq".
Millət vəkili 2021-in "Qarabağ quruculuğu" ili olacağından əminliyini ifadə etdi. Təhlükəsizlik və yenidənqurma işləri tamamlanandan sonra vətəndaşların doğma yurdlarına köçürülməsinə start veriləcək deyən Azay Quliyev 2021-i həm də "Böyük qayıdış" ili adlandırdı.