Türkiyə və Rusiya Azərbaycan sərhədlərinin təhlükəsizliyini müzakirə edəcək
Dağlıq Qarabağdakı münaqişə bölgəsindəki atəşkəsdən sonra Azərbaycan sərhədlərinin təhlükəsizliyi məsələsi Türkiyə rəhbərliyində narahatlığa səbəb olub.
Bizim.Media xəbər verir ki, Türkiyə Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovla bu nüansı müzakirə etmək istədiyini söyləyib.
“Azərbaycanın sərhədlərinin təhlükəsizliyinə beynəlxalq hüquq çərçivəsində riayət etmək lazımdır. Bu mövzuda atıla biləcək addımları nəzərdən keçirəcəyik”, - deyə siyasətçi Ankarada keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Çavuşoğlu, Rusiya və Türkiyənin bəzi məsələlərdə - xüsusən də Suriya və Liviya ətrafındakı vəziyyətlərdə fərqli baxışlara baxmayaraq bir çox sahədə əməkdaşlıq etdiyini xatırladıb.
Eyni zamanda, o, bunun digər sahələrdə birgə işə maneəçilik törətmədiyini qeyd edib.
"NEWS.ru" daha əvvəl erməni tərəfini təmsil edən silahlı bir qrupun Azərbaycan hərbçilərinin Dağlıq Qarabağdakı mövqelərinə hücum etdiyini yazmışdı. Bu barədə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi məlumat verib.
Dağlıq Qarabağda Azərbaycan və Ermənistan arasında ərazi mübahisəsi üzündən illərdir mövcud olan silahlı qarşıdurma sentyabrın 27-də yenidən başlayıb.
Bakı 44 gün davam edən əks-hücum əməliyyatı keçirib.
Noyabrın 10-na keçən gecə Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyev və Vladimir Putin, həmçinin Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan silahlı qarşıdurmaya son qoymağın şərtlərinə dair birgə bəyanat imzalayıblar.
Sənədin şərtlərinə görə atəşkəsə riayət olunmasını izləmək üçün bölgəyə rus sülhməramlıları gətirilib.