"Paşinyanın məqsədi KTMT-ni gözdən salmaqdır” - Millət vəkilindən Qərbin tapşırıqları haqda ŞƏRH
“Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin uzun illər həllini tapmamasının başlıca səbəbi də məhz münaqişənin tənzimlənməsi prosesində vasitəçiliyi həyata keçirmiş ATƏT-in MQ-nin geosiyasi mübarizəsi oldu. Artıq postmünaqişə mərhələsində də aydın görünür ki, ATƏT-in MQ üçün münaqişənin tənzimlənməsi deyil, məhz davam etməsinə nail olmaq prioritet təşkil edib"
Bu fikirlər millət vəkili Elşad Mirbəşiroğlunun Bizim.Media ilə bölüşüb. Deputat ATƏT-in Minsk Qrupunun konfliktin davam etməsini istəməsini belə izah edib:
"Çünki imzalanmış birgə bəyanatın şərtlərinə əməl olunması postmünaqişə mərhələsində sülhə və təhlükəsizliyə xidmət edəcək növbəti elementləri yarada bilər. Lakin Ermənistan getdikcə təxribatlarını daha da intensivləşdirir. Bu təxribatlar Ermənistan ağır məğlubiyyət durumunu heç bir halda dəyişə bilməz. Buna baxmayaraq, düşündürücü məqamları qeyd etmək vacibdir.
Belə ki, Birgə bəyanatın sadəcə kağız üzərində qalması üçün Qərbin ciddi siyasi və maliyyə resursları səfərbər etdiyi göz önündədir.
ATƏT-in MQ-nin digər həmsədrləri ABŞ və Fransa Rusiyanın birbaşa vasitəçiliyi ilə tənzimləməni heç bir halda qəbul etmək istəmirlər. Qeyd etdiyim kimi, münaqişənin indiki şərtlər daxilində aradan qalxması digər həmsədrlərin regionda mövcudluğunu əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırır. Bu baxımdan, Ermənistanı təxribatlara sövq etməklə, münaqişənin hələ də davam etdiyi təəssüratı yaradılmaqdadır. Qərb dairələrinin düşüncəsinə görə, belə olan halda “tənzimləmə” məsələsini aktuallaşdırmaq və Minsk Qrupunu yenidən proseslərə cəlb etmək olar.
N. Paşinyanın hökumətin sonuncu iclasında səsləndirdiyi fikirlər də aydın göstərir ki, təlimatlar Qərbdən gəlir və əsas hədəf ATƏT-in MQ platformasında yenidən müzakirələrə nail olmaqdan ibarətdir.
Belə ki, Paşinyanın Azərbaycanla danışıqlara hazır olduğunu bildirməsi heç də konstruktivlikdən xəbər vermir. Əksinə, siyasi təxribatların daha intensivləşdirildiyini göstərir. Çünki, təcavüzkar Ermənistanın baş naziri məhz münaqişənin tənzimlənməsi istiqamətində Azərbaycanla danışıqlara hazır olduğunu bildirir. Əlavə olaraq da, ATƏT-in MQ-dən təkliflər gözlədiyini də dilə gətirdi. Göründüyü kimi, belə yanaşma tərzi N. Paşinyan kimi dar siyasi təfəkkürə malik olan birisinə aid ola bilməz.
Mütləq Qərbin təlimatlarına uyğun mövqe sərgiləyən Paşinyan vəziyyətin gərginləşərək, açıq münaqişə həddinə çatması üçün əlindən gələni etməkdədir.
"Laçın dəhlizində postumuz qurulacaq..." – Bakı sentyabrın 27-si üçün nə planlaşdırır?
Qərbin regionda fəallığına xidmət edəcək münaqişə vəziyyətinin yaranması həm də digər istiqamətdə də məqsədlərə çatmaq üçün cəhdlərə yol açır. Sərhəd boyu təxribatlar törədən Ermənistan Azərbaycanın daha sərt cavab reaksiyasına nail olmağa çalışır ki, KTMT-inin proseslərə qoşulması üçün əsas yaransın. Hesab edirəm ki, əsl məqsəd KTMT-nin proseslərə cəlb edilməsindən ibarət deyil. Əksinə təşkilatın real olaraq, proseslərə qoşulması Paşinyana təlimatlar verən Qərb dairələrinin maraqları ilə ziddiyyət təşkil edir. Belə olan halda strateji məqsəd bütün vəziyyətlərdə KTMT-dən imtina almaqla, erməni cəmiyyətində antirusiya meylliliyini gücləndirməkdən ibarətdir.
İctimai rəy də Qərbin tərəindən olduqda, Ermənistanın Rusiyanın təsir dairəsindən uzaqlaşdırmaq üçün əlavə təsir elementi yaranmış olacaq.
Aİ-nin Ermənistana az qala onun büdcəsi qədər maliyyə yardımı ayırması da birbaşa geosiyasi hədəflərə hesablanıb. Azərbaycan öz güc mövqeyində daha da güclənməkdədir. Bununla yanaşı, proseslərdən Rusiya da narahat olmalıdır. Ermənistanın Rusiya ilə şantaj dili ilə danışması da Moskvanın nəzərindən qaçmamalıdır. Rusiyanın müdafiə naziri S. Şoyqunun Ermənistan ordusunun modernləşməsində yenidən formalaşmasında dəstək təklifi əslində işğalçı Ermənistanın hərbi cəhətdən zəif durumuna işarə idi. S. Şoyqu əlavə olaraq, bunun həm də asan olmadığını bildirmişdir.
Bu da, ona işarədir ki, Moskva Ermənistanın hərbi təxribatlarının arxasında heç bir real gücün olmadığını kifayət qədər dəqiq bilir.
Lakin bütün hallarda Rusiya özünün beynəlxalq imici haqqında da düşünməlidir. Çünki, onun vasitəçiliyinin artıq baş tutmuş bir prosesin fiaskoya uğraması imicinə ciddi zərbə vura bilər. Azərbaycan isə, uğurla tətbiq etdiyi strategiyanı yenidən təkrarlaya bilər.
Yəni, Ermənistanın intensivləşən təxribatlarına yenidən sərt cavabı veriləcəyi təqdirdə qələbəməzin yenə də siyasi və elementlərinin mövcudluğu sinxronluq təşkil edəcək".