İsfəndiyar Vahabzadə Rusiyadan, yoxsa Azərbaycandan narazıdır?
Bir neçə gündür ki, Bəxtiyar Vahabzadənin oğlu, İsfəndiyar Vahabzadənin sosial medianın rus seqmentindəki çıxışı müzakirə mövzusuna çevirilib.
Sabiq səfir çıxışında Azərbaycan Rusiya münasibətləri haqqında ağlasığmaz açıqlamlar verib və Rus xalqını təhqir etməkdən belə çəkinməyib.
Təbii olaraq Rusiya sosial mediasında baş verənlərə sərt reaksiya gecikməyib və İsfəndiyar Vahabzadə ciddi şəkildə tənqid olunub.
⦁  Azərbaycan və Rusiya ilə münasibətlərin həyati önəm daşıdığı belə bir vaxtda bu cür təhlükəli açıqlamalar vermək olduqca risklidir. İsfəndiyar Vahabzadənin diplomatik karyerasını (41 il) nəzərə aldığımızda onun bu cür açıqlamların nəticələrini hesablamadığı çox da inandırıcı görünmür. Əksinə, bu cür açıqlamlar İsfəndiyar Vahabzadənin hansı qüvvələrə xidmət etdiyi ilə bağlı suallar doğurur?
İsfəndiyar Vahabzadə hər diplomat (hətta keçmiş) kimi istənilən situasiyanı təhlil etmək, ona adekvat hərəkət etmək bacarığına malik olmalı idi.
Ən son açıqlamalar isə onun keçmiş diplomatdan daha çox isterik və aqressiv xarakterili bir şəxs olduğunu nümayiş etdirir.
⦁  Təhsilini Şərqşünaslıq ixtisası üzrə alan İsfəndiyar Vahabzadə 1976-79-cu illərdə İran Hərbi nazirliyindəki rus nümayəndə heyəti tərkibində, 1983-85-ci illərdə isə Əfqanıstanda hərbi tərcüməçi vəzifələrində çalışıb. Aydındır ki, Sovet İmperiyasının ən güclü vaxtlarında strateji əhəmiyyətli bölgələrdə tərcüməçi kimi çalışmaq xüsusi və özəl münasibət tələb edirdi. Bu cür etimad isə ancaq sovet kəşfiyyatının nümayəndlərinə və onlarla əlaqəli şəxslərə göstəririlirdi. Bu cür strateji mövqelərə sovet kəşfiyyatından birbaşa təqdimat almadan təyin olunmaq isə mümkün deyildi.
⦁  Bəlkə də, İsfəndiyar Vahabzadənin qaranlıq keçmişindəki bu nüanslar onun pafos dolu və isterik açıqlamalarının məntiqli izahıdır. Baş verənlərdən kimin daha çox mənfəət əldə etdiyinə baxmaq İsfəndiyar Vahabzadənin iplərini tutan əlləri də müəyyən etməyə imkan verəcək.
Nəticədə Azərbaycan və Rusiya arasındakı münasibətləri gərginləşdirmək istəyən və bunu Azərbaycana təzyiq vasitəsi kimi istifadə etməyə çalışan qüvvələr hər kəsə bəllidir.
⦁  İsfəndiyar Vahabzadə rusdilində birtəhər açıqlama verməklə Rusiya cəmiyyətində və bir sıra hakim dairələrdə Azərbaycana və azərbaycanlılara qarşı aqressiyanın yaranmasına rəvac verir. Qarabağda rus sülhməramlılarının yerləşdiyi və erməni silahlılarının təxribatlarının davam etdiyi bir dövrdə Azərbaycan və Rusiyanı qarşı-qarşıya gətirmək birbaşa düşmənin əlinə oynamaq deyilsə, bəs nədir?
⦁  İsfəndiyar Vahabzadə üçün Azərbaycan, xalq, millət, dövlət kimi anlayışların bir əhəmiyyəti yoxdur.
Onun mübarizəsi şəxsidir və o, özünə qarşı edilənlərə görə intiqam almağa çalışır. Qaranlıq və ziddiyyətli keçmişə malik olan belə şəxslərdən sədaqət gözləmək əbəsdir.
⦁  Və sonda, İsfəndiyar Vahabzadəni Azərbaycana zərər vuramağa sövq edən səbəblər təkcə xarici sifarişlə bağlı deyil. Burada şəxsi intriqa və maraqların da rolu böyükdür. Son dövrlərdəki açıqlamaları İsfəndiyar Vahabzadənin revanşist meyllərindən də xəbər verir. O, 67 yaşında vəzifəsiz qalmağı həzm edə bilmir, özü üçün təhqir hesab edir.