Ermənlərin “Söyüdlü”- Zod qızıl yataq İDDİASI – Sərhəddə nə baş verir? - VİDEO
Son zamanlar Erməni silahlahlı qüvvələrinin 10 noyabr birgə bəyanatın müddəalarına pozaraq Azərbaycan sərhədi boyunca mövqeləri atəşə tutması demək olar ki, adi hala çevrilib.
Revanşist erməni qüvvələri dağılmış ordu və dövlətlərinə sahib çıxmaq əvəzinə, sərhəddə oynadığı oyunları hələ də davam etdirmək fikdirndədir.
Məsələdə təzadlı məqam isə ermənilərin məhz əsasən Kəlbəcər ərazisinin atəşə tututmasıdır.
Ekspertlərin fikrincə, burada bir neçə səbəb ola bilər. İddialara görə bu səbəblərdən biri Xudavəng alban monastrı ilə bağlıdırsa, digəri Söyüdlü - Zod qızıl yatağına aiddir. Onlar hələ də Zod yatağının davasını edirlər. Kəlbəcər geri qaytarılanda hətta ermənilər Azərbaycan və Ermənistan arasındakı real dövlət sərhədindən xeyli uzaqda - Kələbəcər rayonunun içərilərinə doğru yolda metal darvaza quraşdırıb və onu qırmızı rəngə boyamışdılar ki,  70 faizə yaxını Azərbaycan ərazisində yerləşən “Söyüdlü” qızıl yatağını bütünlüklə əllərində saxlasınlar.
Məsələ ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan millət vəkili Zahid Oruc bildirib ki, Erməni silahlı qüvvələri illərlə Azərbaycanın işğal olunan topaqlarını qeyri –qanuni istismar edirdilər.
Hərbi ekspert Ədalət Verdiyev isə Bizim.Media ilə dialoqu zamanı bildirib ki, ermənilər sərhədlərin delimitasiyasından çox narahatdırlar.
Onun sözlərinə görə elə məhz bu səbəbdən də onlar sərhəddə təxribatlara əl atırlar.
“Mən düşünürəm ki, Ermənistanın sərhəddəki təxribatları təkcə Zod yatağı il bağlı deyil. Bu, əsasən sərhədlərin delmitasiya prosesindən Azərbaycanı kənarda saxlamaq niyyəti güdür. Dolayısı ilə Ermənistanın siyasi hakimiyyətində, həm də hərbi lidelər arasında hələ də Azərbaycanın qələbəsini həzm etməyən qüvvələr var. Hesab edirəm ki, Ermənistan tərəfi bu kimi addımlarla onsuz da zəif olan ordusunu, məhv etməyə israrlıdır. Azərbaycan adekvat cavab atəşi iə düşməni susdura bilir. Ermənilərə tövsiyyəm odur ki,  30 il işğalda saxladıqları torpaqları 44 gün ərzində necə itirdiklərini unutmasınlar”.
"Qeyd edək ki, hazırda onlar orada əsgərlərimizi görürlər və bunu həzm edə bilmirlər. Onlar düşünürlər ki, bu hərəkətləri ilə ətrafda yaşayan insanları qorxu içində yaşadacaq. Erməniər guya bu yolla olmayan ordunun varlığını göstərmək istəyirlər. Ona görə mövqelərimizin atəşə tutulmasında başlıca səbəb kimi “Söyüdlü” - Zod qızıl yatağının olduğunu düşünmürəm”.
Bu fikirləri isə Zahid Oruc deyib.
Deputat qeyd edib ki, Ermənistanda seçki zaman göründü ki, Paşinyanın tərəfdarları revanşist qüvvələri dəstəkləyənlərdən daha çoxdur.
“Hazırda Ermənistan nəticələrlə ağrılı bir formada hesablaşmaqdadır. Onlar böyük Ermənistan qurmaq istədiər ancaq kiçik Ermənistana sığındılar. Təsadüfi deyil ki, bu məsələlərə özünün obyektiv və düzgün baxış bucağı olan Karen Şahnəzərov ermənilərə açıq şəkildə bildirir ki, nəticələr İrəvan üçün daha ağrılı olacaq. Koçaryan da hətta bunu etiraf etmişdi ki, biz artıq sərhəddə öz mövqelərimizi qoruya bimirik”.
Sonda Z.Oruc Azərbaycanın sərhəd mövqelərinə olan hər hansı bir atəşi növbəti müharibə kimi təqdim etmək istəyənlərin planları iflasa uğrayacağını da vurğulayıb.
Hazırda həmin qızıl yataqlarında Azərbaycanın müdaxiləsi ilə istismar işləri dayandırılıb.
Kəlbəcər rayonunun Zod qızıl yatağında qanunsuz işləyən "GeoProMining" şirkətinin texnikası Azərbaycan Ordusu tərəfindən müsadirə edilib.
Erməni texnikalarının videosunu təqdim edirik: