Silah istəyən DEPUTATLAR – Maraqlı SİYAHI
Azərbaycanda deputatlar xidməti silah gəzdirmək və təyinatı üzrə istifadə etmək hüququna malikdirlər. Parlament üzvlərinə bu hüquq ilk dəfə olaraq 1997-ci il dekabrın 30-da qəbul edilən “Xidməti və mülki silah haqqında” Qanunla tanınıb. 2001-ci ilin oktyabrında isə “Milli Məclisi deputatının statusu haqqında” Qanuna əlavələr edilib. Bu qanunun 12.1-ci maddəsində deputatın təhlükəsizliyindən bəhs olunur.
Qaydalara görə, deputatlar xidməti silah almaq üçün əvəlləcə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinə müraciət etməlidirlər.
Azərbaycanda koronavirusa təslim olan MƏMURLAR - SİYAHI
Müraciətə müsbət cavab verilərsə, nazirliyin Təchizat İdarəsindən deputata xidməti silah verilə bilər. Hər bir silah alan deputat isə dövlətə müəyyən edilmiş rüsum ödəyir. Əlbəttə ki, Milli Məclis üzvülərinə silahla iclas zalına daxil olmaq qadağan edilib.
Bəs, hazırda hansı deputat silah gəzdirir?
Bizim.Media-ya açqlamasında Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin üzvü Aydın Mirzəzadə xidməti silahla bağlı Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət etmədiyini bildirib:
“Hesab edirəm ki, azərbaycanda vətəndaşların təhükəsizliyi qorunur. Biz də digər vətəndaşlardan üstün deyilik. Digər həmkarlarımın isə məsələ ilə bağlı münasibətindən məlumatlı deyiləm”.
Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin üzvü Fəzail Ağamalı silaha ehtiyac görmür:
“Bu barədə qanun qüvvəyə minəndən sonra, yəni Milli Məclisin I çağırışında mənə silah verilmişdi. Sonradan geri alınıb və təkrar verilməyib.
Bu da onunla əsaslandırılıb ki, Azərbaycanda kriminogen vəziyyət tam nəzarət altındadır. Həqiqətən də deputatlar üçün ciddi xarakter daşıyan təhlükə yoxdur. Onların özlərini mühafizə etmələri üçün də belə bir silaha lüzum yoxdur. O vaxtdan indiyədək də silah verilməyib və düşünürəm ki, buna da ehtiyac görmürəm”.
Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin üzvü Razi Nurullayev silah gəzdirmək istəyindədir:
“Bizə silah verilməyib. Bununla bağlı məlumatım da yoxdur. Açığı silah versələr, bundan imtina etmərəm”.
Parlamentin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Tahir Mirkişli isə silah üçün hüquq mühafizə orqanlarına müraciət etmədiyini və buna ehtiyac görmədiyini vurğulayıb.
Deputat Elman Nəsirovun sözlərinə görə isə silah üçün ehtiyac hiss etməyib:
“Azərbaycan sabit və təhlükəsiz ölkədir. Deputatın silah gəzdirməsinə şərait yaradacaq bir hal hiss etməmişəm. Bu baxımdan silah gəzdirməyə ehtiyac görmürəm”.