İlham Əliyev: "Heç kim bizi dayandıra bilməz" – Prezidentdən qəti MESAJ - VİDEO
Bu təzyiqlərin məqsədinə gəlincə...
"Bu təzyiqlərdə əsas məqsəd Azərbaycanı həm nəzarət etdiyi yüksəkliklərdən kənarlaşdırmaq və öz şərtlərini diqtə eləməkdir. Təbii ki, bu da sərhəddə yeni böhrana gətirib çıxarır, Ermənistan tərəfi bununla 10 noyabr və 11 yanvar razılaşmalarını kobud şəkildə pozur".
Politoloqun sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi adekvat addımlar atır və İrəvanın qara planlarının qarşısı tam alınacaq. Bütün olanlara rəvac verən isə...
"Fransa və Rusiyadır. Məqsəd regionda vəziyyəti gərginləşdirmək və Azərbaycanla Ermənistan arasındakı mümkün sülh prosesinə mane olmaqdır. Nə qədər ki, sülh sazişi bağlanmayıb, Ermənistanın bu təxribatlarının davam etməsi istisna deyil. Çünki Ermənistan konkret olaraq müstəqil dövlət deyil. İrəvan bölgədə maraqlı ölkələrin siyasətinə bir alətdir. Ona görə də belə təxribatların qarşısını almaq üçün Azərbaycan sərhəddə təhlükəsizlik zolağı yaratmalıdır. Belə olmasa, erməni təxribatları davam edəcək. Nə Avropa İttifaqı, nə ABŞ, nə də Rusiya sülhün əldə olunmasına çalışmayacaq".