RADA erməni nazirlə vidalaşdı - Avakovun istefasının PƏRDƏARXASI MƏQAMLARI
Ukrayna daxili işlər naziri Arsen Avakovun bir neçə gün öncə istefa ərizəsini hökumətə təqdim etdiyi məlum idi. Bu gün isə, nazirin istefası Ukrayna Ali Radası tərəfindən təsdiqlənib. Bununla da, 2014-cü ildən bəri vəzifədə olan erməni əsilli nazirin daxili işlərdə söz sahibi olduğu dövr sona çatıb.
Qeyd edək ki, Arsen Avakov əslən Bakı ermənisidir və Ukrayna Nazirlər Kabinetində keçmiş hökumət dönəmindən vəzifəsini davam etdirən iki məmurdan biri idi.
Dəyişməyən erməni xisləti
Avakovun sonunu gətirən isə məhz öz əməlləri oldu. Erməni nazirin dövlət adamına yaraşmayan və Ukrayna hakimiyyətinə qarşı olan davranışları isə saymaqla bitmir:
Korotçenko Ermənistan ordusuna SƏSLƏNDİ:  "Axı niyə eyni səhvi edəsən?"
Avakovun nazirdən daha çox mafiya başçısı kimi özünü aparması, nazirlik fəaliyyəti boyunca kriminal qruplarla əlaqələri və qanunazidd əməlləri ilə bağlı mediada səsləndirilən ittihamlar səngimək bilməyib. Xüsusilə də, Ukraynada yaşayan azərbaycanlı və türk iş adamlarının qətillərinin sifarişçisi kimi məhz erməni nazir göstərilib. Avakovun adı, eyni zamanda insan alveri ilə də hallanmaqdadır.
Arsenin Ukraynanın dövlət siyasətinə qarşı atdığı addımlar isə vəzifəsinin yaratdığı imkanlardan xeyli artıq olub.
Belə ki, erməni nazir hər vəchlə Türkiyə və Azərbaycana qarşı rəsmi Kiyevin siyasi kursunda dəyişikliklərə nail olmağa çalışıb. Eyni zamanda Ukrayna hökumətinin qondarma erməni soyqırımını tanınması üçün Avokov heç bir fürsəti boşa verməyib. Sadəcə daxili işlər naziri olan Arsenin bu qədər böyük addımları ata bilməsinin səbəbi isə, erməni nazirin bir sıra vəzifələrə öz soydaşlarını yerləşdirməsi olub.
Avakovun 44 günlük vətən müharibəsi dönəmindəki xüsusi canfəşanlığını da yaddan çıxarmaq olmaz. Belə ki, nazir erməni iş adamlarından zorla ianələr toplayaraq Qarabağda döyüşən ermənilərə yardım kimi göndərib. Hətta özünün qeyri-qanuni yollarla qazandığı milyonlarla dollar vəsaiti Ermənistana göndərmək niyyətində olan Avakovun bank hesabları həmin vaxtlar Ukrayna hökuməti tərəfindən bloklanmışdı.
Hal-hazırda isə Avokovun daha çirkin əməlləri üzə çıxmaqdadır. Belə ki, Arsenin əlindəki təsir “rıçak”larından istifadə edərək ölkədə hərbi xunta rejimi qurmağı hədəflədiyi ilə bağlı bir sıra mətbuat orqanlarında xəbərlər dərc olunmaqdadır.
Erməni diasporunun puç olan ümidləri
Sadalanan çirkin əməllərin müəllifi olan Avakovun gedişi ilə Ukrayna üçün bir sıra vacib dəyişikliklərin baş verəcəyi ehtimal olunur. Belə ki, Arsenin istefası ilə erməni diasporasının ölkədəki gücünə böyük zərbə vurulacaq. Nəticədə isə Ukraynın həm daxili, həm də xarici siyasətində bəzi yeniliklərin baş verməsi real görünür.
İlk olaraq, Ukraynada yaşayan azərbaycanlılar və türklər daha təhlükəsiz şəraitdə həyatlarına davam edəcəklər. Bunun nəticəsi olaraq, mediada tez-tez qarşımıza çıxan Ukraynada soydaşlarımızın ölüm xəbəblərinin də nisbətən səngiyəcəyini proqnozlaşdırmaq mümkündür.
Digər önəmli məqam isə “erməni soyqırımı” məsələsinin Ukrayna gündəmindən çıxacağıdır.
Həmçinin rəsmi Kiyevin xarici siyasət kursunda da bir sıra müsbət irəliləyişlərin baş verməsi mümkündür. Belə ki, daxili işlərə cavabdeh olsa belə, ölkənin xarici siyasətinə də təsir imkanlarına malik olan Avakovun istefası Ukraynanın Azərbaycan və Türkiyə ilə olan münasibətlərindəki bəzi kiçik maneələrin də aradan çıxması deməkdir.
Ümumilikdə isə, Arsen Avakovun gedişi Ukrayna üçün mühüm dəyişikliklik hesab oluna bilər. Belə ki, kriminal ünsürlərlə əlbir olan birisinin vəzifəsindən uzaqlaşdırılması Ukrayna cəmiyyətinin təhlükəsizliyi üçün uğurlu addım kimi dəyərləndirilir. İstefa ərizəsinin isə “könüllülük” pirinsipləri əsasında yazıldığı şəksizdir.