“Sülhməramlıların razılığı ilə yolumuza davam edirdik”- Erməni terrorçu ifadə verdi
Bu gün Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin inzibati binasında Ermənistan vətəndaşlarından ibarət terrorçu silahlı birləşmənin tərkibində döyüşən - Astanyan Yeqiş Oqanesoviç, Aramyan Karen Armenoviç, Avakyan Tiqran Manikoviç, Qevorkyan Qriqor Qevorqiyeviç, Manukyan Ovsep Robertoviç, Martirosyan Qevorg Samveloviç, Qevorkyan Robert Ovikoviç, Avetisyan Vaqarşaq Aşotoviç, Akopyan Volodya Qaqikoviç, Sukiasyan Andranik Srapoviç, Manukyan Andranik Tiqranoviç, Saqatelyan Qriqor Seyranoviç, Giraqusyan Eduard Armenoviçin cinayət işi üzrə məhkəmə iclası davam etdirilir.
Bizim.Media xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə məhkəmə istintaqının başlanması barədə qərar qəbul olunub.
Daha sonra dövlət ittihamçısı ittiham aktını elan edib.
Hakim söyləyib ki, əvvəlcə təqsirləndirilən şəxslərin dindirilməsi ilə proses davam edəcək, daha sonra şahidlər ifadə verəcək, sonda isə sənədlərin tədqiqi mərhələsi keçiriləcək.
Məhkəmədə təqsirləndirilən R.Qevorkyan sərbəst ifadə verib. O, dindirilən zaman Qarabağa qanunsuz gəlməsindən danışıb:
"Bizi noyabrın 26-da hərbi hissəyə çağırıb, silah verdilər. Noyabrın 27-də isə artıq Laçında postlarda idik. Orada Rusiya sülhməramlılarını gördük, komandirlərimiz onlarla danışdılar. Rusiya sülhməramlılarının razılığı ilə yolumuza davam edirdik.
Yuxarıda azərbaycanlı və erməni hərbçilərinin arasında Rusiya sülhməramlıları var idi. Orada 24 gün qalmalı idik. Əmr gəldi ki, dağdan aşağı düşək. Qarşımıza azərbaycanlı əsgərlər çıxdı. Həmin əsgərlərin komandiri özünü təqdim etdi. Biz də təslim olduq".
Prokururun suallarına cavab verən təqsirləndirilən şəxs bildirib ki, onları hərbi hissəyə çağırılanda müharibənin bitdiyini biliblər:
“Dağda olanda komandirimiz Arsen Kazaryan idi. Biz onu komandir kimi qəbul etmişik, ona tabe idik".
Daha sonra R.Qevorkyanın ibtidai istintaqda verdiyi ifadəsi elan olunub. O, ibtidai istintaqda dindirilən zaman deyib ki, Arsen Kazariyandan əlavə onların Artur adlı rəhbərləri də olub:
"İki saata yaxın yol gəldik. Dağa çatanda içində hərbçilər olan maşınla rastlaşdıq. Bizi Arsen Kazariyan dağa apardı. O, bizi orada qoyandan sonra özü başqa yerə getdi. Kazariyanla birlikdə digər erməni əsgərləri aşağı endi. Məqsədimiz orada mövqelərimizi qorumaq idi, bizə yaxınlaşan əsgərlərə silahlı müqavimət göstərmək tapşırılmışdı. Biz dekabrın 13-dək orada qaldıq. Arsen həmin ərazilərin Ermənistana aid olduğunu dedi, biz də ona inandıq. Orada bölgü ilə xidmət aparmışıq. Dekabrın 13-də rəhbərimiz olan Qrac Arsen Kazariyanla danışdı. Bizim dağdan aşağı düşməyimizi Arsen əmr verdi".
Prosesdə fasilə elan olunub. (report)