Bayden-Putin görüşündəki Qarabağ müzakirəsi niyə gizlədilir? - Maksim Şevçenko AÇIQLADI - VİDEO
“Bayden və Putin görüşündən sonra dünyada ikinci ən önəmli hadisə Şuşada imzalanan bəyannamədir. Sənəddəki vacib punktlardan biri də odur ki, Ankara və Bakı Azərbaycan ordusunu yenidən formalaşdırılacaqlar. Bu nə deməkdir? Bu o deməkdir ki, Rusiya Azərbaycanı tamamilə itirdi. Bunu hələ o vaxt Heydər Əliyev başlatmışdı. Çünki Azərbaycanın lideri görürdü ki, Rusiya erməniləri dəstəkləyir”.
Bizim.Media xəbər verir ki, bu sözləri rusiyalı politoloq, bloger, ictimai fəal Maksim Şevçenko bidirib.
Putin - Bayden görüşü deşifrə olundu - DETALLAR
Özünün “YouTube” səhifəsində bölüşdüyü videoda Maksim onu da qeyd edib ki, Türkiyə ilə Azərbaycanın silahlı qüvvələrinin birgə fəaliyyəti çox ciddi məsələdir:
“Düşünürəm ki, bu, Rusiyanın buraxdığı boşluqdur. Çünki konflikti hərbi yolla həll səviyyəsinə gətirmək lazım deyildi. Bununla da Moskva Türkiyə silahlı qüvvələrinin qanuni yolla Azərbaycanda fəaliyyət göstərməsinə imkan yaratdı. Ölümcül səhv olmasa da, bu, Rusiyanın yanlışıdır. Çünki Azərbaycan kimi Türkiyə də Rusiyaya qarşı düşmən ölkə deyil. Tərəfdarıyam ki, Kreml həm Ankara, həm də Bakı ilə hərbi əməkdaşlığı möhkəmləndirsin. Amma Bayden bunu istəyirmi? Əminəm ki, Co Bayden buna qarşıdır. Çünki Ağ Evin elə ilk tələblərindən biri də Türkiyənin Moskvadan S-400 almasına maneə yaratmaqdır.
Şuşa bəyannaməsinin digər bəndində yer alıb ki, tərəflərdən hər hansısa birinin ərazi bütövlüyü, beynəlxalq tanınan sərhədləri üçüncü bir dövlət tərəfindən pozularsa, digər dövlət məsələyə müdaxilə edə bilər.
Yəni, ermənilər “Artsax” dedikləri qondarma rejim uğrunda savaşa qalxsalar, Türkiyə müharibəyə qoşula bilər. Heç də təsadüfi deyil ki, Şuşa bəyannaməsi Cenevrədəki Putin-Ərdoğan görüşü ilə eyni gündə idi.
Çünki Şuşada bilirdilər ki, Cenevrədə ABŞ və Rusiya liderləri Qarabağı müzakirə edəcəklər və Baydenlə Ərdoğan Qarabağ ətrafında danışıblar. Mən əminəm ki, müzakirə ediblər. Mətbuat konfranslarına ən vacib məsələ çıxarılmır. Mətbuat konfranslarında fikir yayındırmaq xarakterli suallar, mövzular qoyulur. Türkiyə ilə Azərbaycan arasında kosmik və regional əməkdaşlıq bölümlərində də önəmli faktlar var. Amma sənəddəki əsas bəndlərdən biri Zəngəzur dəhlizi ilə bağlıdır.
Koridorla bağlı Ərdoğan ermənilərə səsləndi ki, niyə bu dəhlizin açılmasını istəmirsiniz? Bu dəhliz vasitəsilə qatara oturub Moskvaya da gələ biləcəksiniz. Koridor region dövlətləri arasında münasibətləri dəyişəcək. İqtisadi faydaları da hədsiz çoxdur”.
Şevçenkonun sözlərinə görə, sənədin bəzi bəndləri Bayden-Putin görüşünə cavabdır. Amma Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının belə möhkəmlənməsinin əsas səbəbi Rusiyadakı erməni lobbisidir:
“Burada ali siyasi institutları da qeyd etməliyik. Çünki həmin dairələr uzun illər Cənubi Qafqazda Ruysiyanın yeganə tərəfdaşı kimi Ermənistanı göstərirdilər. Amma Rusiya ilə Türkiyə arasında körpü ola biləcək varlı Azərbaycanı düşmən kimi təbliğ edirdilər”.
Şevçenko Rusiyanın Azərbaycanla əməkdaşlığına hər zaman çalışan ekspertlərin də adını açıqladı və onların arasında Sergey Markov, Aleksandr Proxanov, İqor Korotçenko, Aleksandr Duqin kimi adları sadaladı.
Bununla yanaşı Azərbaycan oxucusu haqlı mövqeyinə görə elə Maksim Şevçenko qədər Oleq Kuznetsov kimi ruslara da hörmət edir.
Bəyannamə barədə Petrosyanın ağıllı fikrilər söylədiyini xatırladan Şevçenko sağlam düşüncə tərzini Koçaryan kimilərinin yalançı və mənasız savaş vədləri ilə müqayisə etdi. Digər tərəfdən, Şevçenko Ermənistan XİN-in Şuşa bəyannaməsilə bağlı absurd bəyanatını da gülüş hədəfinə çevirdi.