Mayın 13-də Rüstəm Muradovun vaxtı bitir – Rus generalı 6 ayda nə edib?
Rusiyanın Qarabağdakı sülhməramlı kontingentinin komandiri, general-leytenant Rüstəm Muradov geri çağırıla bilər.
Bizim.Media xəbər verir ki, bir az əvvəl bu haqda Ermənistanın “Joğovurd” qəzeti də yazıb və nəşr bildirib ki, onun yerinə başqa generalın təyinat alması ehtimalı var.
Razılaşmaya əsasən, Rusiya tərəfi 6 aylıq müddət bitdikdən sonra sülhməramlı kontingentin komandirini dəyişə bilər.
Bu razılaşma 44 günlük müharibəni yekunlaşdıran, noyabrın 10-da imzalanan üçtərəfli bəyanata əsasən formalaşıb.
Rusiyalı hərbi ekspert Vladimir Yevseyev isə komandirin rotasiyasının mütləq şərt olmadığını və Muradovun xidmətini davam etdirə biləcəyini qeyd edib.
Rusiyanın Milli Qəhrəmanı olan Rüstəm Muradov kimdir?
Rüstəm Muradov Dağıstan doğumludur və milliyətcə tabasarandır. İki Çeçenistan müharibəsi görüb. 2000-ci ildə döyüşlərdə yaralanıb və bir nəfər belə itki vermədiyi üçün fəxr edir. 2016-cı ildə Rusiyanın Donbass məsələləri üzrə nümayəndəsi olub. Həmin il martın 5-də 20 dəqiqəlik atışmaya düşsə də, sağ qalıb. 2017-ci ildə Rusiyanın Suriyadakı hərbi məsləhətçisi olub. Əs-Sühnədən Deyr-Əz-Zora qədər döyüşlərdə iştirak edib. 2020-ci ildən general-polkovnikdir və iş istiqamətini Qarabağdakı sülhməramlı missiyaya dəyişib. Dini mənsubiyyəti islama bağlıdır...
Rüstəm Muradov 6 ayda nə edib?
Rusiya Qarabağa missiya göndərib və sülhməramlıların qanuni vəzifəsi oradakı erməniləri Azərbaycana reinteqrasiya etməkdir. Sənədlə missiyanın yerinə yetirməli olduğu tapşırıqlar “Artsax” kimi qanunsuz rejimlərin ləğvi, cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunması, yaxud da separatçıların tərkisilahıdır.
Rüstəm Muradovun tabeliyində olan missiyanın üzvləri 6 ay ərzində minimum 60 dəfə səlahiyyətdən kənar addımlarla yadda qalıblar. Onlar tez-tez neytrallığı pozub, ermənilərə daha mehriban davranıblar. Bu mehribançılığın sübutu kimi Qarabağa məskunlaşdırılmış bəzi erməni qızların rus əsgərlərdən hamilə qalmasını göstərmək olar. Belə hadisələr ermənilərin “seks diplomatiyası” ilə də bağlıdır.
Bununla yanaşı, 6 ay ərzində Qarabağdakı rus əsgərlərinin ermənilərin sağlığına şərab içməsi, işğalçılara aid terror günlərində onlarla birgə belə “təqvim”lərə sevinməklərini də qeyd etməliyik.
Rüstəm Muradovun və sülhməramlıların gözünün önündə ermənilər Putinin düşmən adlandırdığı Njdeyə abidə ucaldıb.
Azərbaycanda rus sülhməramlılarına narazılıq doğuran xəbərlərdən biri də missiyanın Şuşada hərbi şəhərcik inşa etmək istəyi idi. Yaxud onların Xankəndində parad etməsi də azərbaycanlılar tərəfindən xoş qarşılanmadı. Həmçinin Xocalıda minlərlə erməni silahlının saxlanılması da camaatda “Rüstəm Muradov ikrahı”, “sülhməramlı nifrəti” yaradıb.
Sülhməramlıların fəaliyyətsiz fəaliyyətinə Baydenin məlum ifadəsindən sonra ermənilərin Xankəndində “Artsax” sədaları ilə yürüş etməsi, Araik Arutyunyanla Muradovun qucaqlaşmaqlarını, qondarma rejimin hələ də çalışdığını göstərmək olar. Digər tərəfdən Xankəndində Azərbaycan bayrağının təhqir olunmasına icazənin verilməsi də Rüstəm Muradovun üzərinə düşür.
Sülhməramlılar Qarabağa qeydiyyatı olmayan erməniləri yerləşdirir və infrastruktur qururlar. Rusların missiyası ilk altı ayını ermənilərin Azərbaycan torpaqlarında məcburi möhkəmlənməsinə sərf edib.
Sadə vətəndaşlar “sülhməramlı general” haqda nə düşünür?
Azərbaycanda rusiyalı generala ilk dövrlərdə böyük rəğbət olsa da getdikcə bu mansibət dəyişdi. Rüstəm Muradov adı çoxlarının qulağına doğma səslənirdi, məhz Rusiya tərəfindən bir müsəlman hərbçinin təyinatı da düzgün, balanslaşdırılımış siyasət kimi anlaşılmışdı. Rüstəm Muradovun sonrakı davranışları azərbaycanlıları məyus etdi. Tarix bir daha sübut etdi ki, rusiyalı generalın hansı ad-soyadda, dini mənsubiyyətdə olmasından asılı olmayaraq, bir missiyası mövcuddur...
İndi sosial şəbəkələrdə, hətta gündəlik həyatdakı əksər dialoqlarda Rüstəm Muradov o qədər də arzu olunan şəxs kimi xarakterizə olunmur. Azərbaycanın millət vəkilləri, partiya sədrləri, politoloq və jurnalistlər də ara-sıra sülhməramlıların Qarabağdakı fəaliyyətini qınaq obyektinə çevirirlər.
Azərbaycan Rüstəm Muradovu dəyişdirmək tələbi qoya bilərmi?
Hərbi ekspertlərin fikrincə və beynəlxalq hüququn müddəalarına görə Bakı Rüstəm Muradovun dəyişdirilməsi tələbi ilə çıxış edə bilər. Lakin yenə də sülhməramlı kontingentin rəhbərini Rusiya təyin edəcək. Yəni bu, elə də böyük məna yükü daşımır və ciddi dəyişiklik baş verməyəcək.
Həmçinin o da qeyd olunmalıdır ki, sülhməramlıların üçtərəfli razılaşma əsasında fəaliyyət göstərdiyi üçün istənilən islahatlarda İrəvanın da mövqeyi nəzərə alınmalıdır.
Amma dəqiq olan bir şey var! Bakı hər bir sülhməramlıya, başda generalları olmaqla, irad bildirə bilər, çünki onların xidməti Azərbaycan ərazisindədir.