Daxili və xarici problemlərini həll etməkdə özgür iradə sahibidir,
İstənilən münasibətdə konstruktiv və ədalətlidir,
Son dövür müharibələrində yeganə ədalətli tərəfdir və ilk qalibdir,
Nəhayət, bu imkanlardan siyasi təzyiq kimi istifadə etmir.
Zəngəzur koridoru açılır... - Hadisələrin TƏHLİLİ
Belə olan halda təkcə Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, Çin, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, İran və bir çox dövlətlər üçün vacib olan Zəngəzur dəhlizi niyə açılmasın ki?
Bu baxımdan Cənubi Qafqazdakı son həftənin hərəkətlənməsi də deməyə əsas verir ki, bütün yollar Zəngəzura aparır. Bu yoldan keçməkdə isə hamı istəkli görünür.
Ölkəmizin strateji regional və beynəlxalq əhəmiyyətinin sübutu olaraq, Gürcüstan, Rusiya və Türkiyə dövlət nümayəndələrinin ölkəmizə eyni dövrdə səfər etməsi bu məsələnin ciddiliyini bir daha göz önünə gətirir.
Bu ölkələrin hər birinin öz maraq incəliyi olsa da onları birləşdirən ortaq nöqtələr hazırda daha çoxdur. Ən yaxın qonşularımızın diqqət mərkəzində indi ən yaxın məqsəd elə Zəngəzur dəhlizidir. Burada məqsəd birdir, layihələrin icrasında və istifadəsinə iştirak.