“Artsax”dan əlləri üzülən ermənilər Armavir respublikası yaradır – Ermənilərin Rusiyaya qarşı ƏRAZİ İDDİALARI
Ermənilər hər zaman öz qara xislətlərini bütün millətlərə qarşı etdikləri cinayətlərlə sübut ediblər. Bu baxımdan ermənilərin təcavüzü tarixi “rəngarəngliyi” ilə bütün dünya xalqları arasında seçilir.
Elə 1991-ci ilin bu günü yəni aprelin 7-də ermənilər Qubadlı rayonu ərazisində yerləşən SSRİ DİN-in daxili qoşunlarının bölməsinə basqın ediblər. 2 nəfər (o cümlədən rus zabiti) öldürülüb, 4 nəfər yaralanıb. 30 il əvvəl baş verən bu hadisəni yada salmaq heç də təsadüfi deyil.
Bu hadisələrə fikir versək, ermənilərin təcavüzkar siyasəti ancaq azərbaycanlı, türk və müsəlmanlara deyil, hətta onlara əsrlər boyu himayədarlıq edən millətlərə qarşı da yönəldiyini görürük.
Rəsmi statistikaya görə, Qafqazda ermənilər təqribən 2 milyon azərbaycanlı, 3 milyon yəhudi, 3000 ləzgi və 2000-ə qədər də rus millətinin nümayəndələrini qətlə yetiriblər.
Ermənilərin ruslara qarşı təcavüzləri I Qarabağ müharibəsi zamanı da davam edib və ruslar qətlə yetirilib.
Politoloq Cümşüd Nuriyev Bizim.Media-ya açıqlamasında bildirib ki, ermənilər Rusiyanın, yəni SSRİ-nin tərkibində olanda da bu terrorçu siyasətlərini davam etdiriblər.
“Onlar 1967-ci ildə Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində metronu partladıblar.  Hadisə nəticəsində onlarla insan həyatını itirib. Ermənilərin ruslara qarşı ən böyük terroru məhz oradan başlayıb. Ancaq maraqlıdır ki, rusların bunlara niyə belə böyük sevgisi var. Ermənilər ilk dəfə Rus çarı I Pyotrun atasının yanına gəliblər. Onlar Pyotra Nadir şahın taxtını, əsasən tacını bağışlayıblar. Ermənilər bu ləl-cəvahiratı Azərbaycandan oğurlayıblar”.
Politoloq, həmçinin bütün etdikləri cinayətlərə baxmayaraq ermənilərin hər zaman ruslar tərəfindən böyük himayəyə malik olduğunu da bildirib.
“Rusiya Qafqazda siyasətini 200 il ermənilərin əli ilə həyata keçirib. Düşünürəm ki, buna görə də ruslar ermənilərin etdikləri bütün hərəkətləri bağışlayıblar”.
Söhbət əsnasında siyasi şərhçi erməni tayfasının malakanlara qarşı etnik təmizləməsindən də danışıb:
“Bir zamanlar ermənilər orada yaşayan malakanları qırıb, öz ərazilərindən çıxarıblar. Bundan başqa Azərbaycan ərazisində Rus Borisi kəndi var idi (Goranboy) orada malakanlar yaşayırdı.
Ermənilər 1991-ci ildə ora Çaykənd azad olmamışdan qabaq basqın edib,  malakanları qətlə yetirdilər. Lakin Rusiya ermənilərin bu addımını da susqunluqla qarşıladı və ermənilər cəzalandırılmadı”.
Politoloqun fikrincə, Rusiya ermənilərin Qafqazdakı xəyanətkar statusundan maraqlıdır. O vurğulayıb ki, istər Qubadlı da, istərsə də Xankəndinin özündə dəfələrlə Rusiyanın 366-cı alayından rus əsgərləri qətlə yetirilib”.
Cümşüd Nuriyev ermənilərin əsas missiyası nəinki Azərbaycanda hətta digər regionlarında saxta erməni respublikaları yaratmaq olduğunu da bildirib.
“Ermənilər əvvəlcə Gürcüstanda dövlət yaratmaq istədilər, alınmadı. Lakin Rusiya Abxaziyada yaşayan ermənilərə rus pasportu verməklə böyük bir səhvə imza atdılar. Çünki ermənilər Rusiya vətəndaşlığı aldıqdan sonra Soçi şəhərinə köçməyə başladılar. Bu dəqiqə ermənilərin hazırladıqları yeni layihə var. Hazırda onlar orada ərazi iddialarını irəli sürüb, Armavir respublikası yaratmaq istəyirlər.
İndi ermənilər bu siyasətlərini rusların özlərinə qarşı həyata keçirəcəklər. Ermənilər etnik tayfa kimi xəstə dərrakəyə malikdirlər. Onlar bir müddət əvvəl Abxaziyada da dövlət yaratmaq istədilər.
Lakin orada da  gürcülərin maneələri ilə qarşılaşdılar. Həm də ərazi kiçik olduğu üçün ora ermənilərin maraq dairəsində deyil. Rusiyanın ən gözəl yerləri Jeleznovodsk, Yessuntuki, Soçi, Kislovodsk şəhərləri ermənilərin əlindədir. Əlləri qondarma “Artsax” respublikasından üzülən ermənilər paytaxtı Soçi şəhəri olan Armavir respublikası üçün hazırlıq görürlər”.
Politoloqun fikrincə, Ermənistanın müqəddəratı iyunda keçirilən seçkilərdən asılı ola bilər:
“Bu seçkidə çox güman ki Paşinyan qalib gələcək, bu da birbaşa ABŞ-ın qələbəsi demək olacaq. Əgər bu proses belə davam edərsə, Rusiyanın Ermənistana qarşı olan mövqeyi tamamilə dəyişə bilər”,- deyə o, fikrini tamamlayıb.