Paşinyan-Putin görüşünün PƏRDƏARXASI məqamları – Fərhad Məmmədovdan AÇIQLAMA
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya (7 aprel) səfərinin məqsədi barədə müxtəlif versiyalar mövcuddur. Çünki Nikol növbədənkənar seçki öncəsi Putinlə görüşə çox hazırlaşıb.
Bura erməni liderin kloronavirusa yoluxmamaq üçün özünü təcrid etməsini də əlavə etmək olar. Bəziləri Paşinyanın Rusiya səfərinin növbədənkənar seçimlərdə Kreml münsiflərindən “hə” almağa xidmət etdiyini sanır.
Amma hamı bu fikirdə deyil...
“Mən düşünmürəm ki, Nikolun Moskva səfəri Ermənistanda keçiriləcək seçkilərdə Rusiyanın dəstəyini qazanmaq üçündür. Yəni, Paşinyan bu 3 il ərzində məhz Rusiyanın dəstəyi naminə addımlar atmayıb. Heç Nikolun elektoratı da (tərəfdarları) onu bu məqsədlə seçməyib”.
Bu sözləri Bizim.Media-ya açıqlayan politoloq Fərhad Məmmədov bildirdi ki, “görüş, Dağlıq Qarabağda münaqişədən sonra yaranan, amma hələ də öz həllini tapmayan məsələlərin müzakirəsinə görədir.
Çünki həm Ermənistan, həm də Azərbaycan tərəfdə suallar və gözləntilər var. Əgər tək vasitəçi Rusiyadırsa, Moskva bu məsələlərin həllində fəal olmalıdır.
Azərbaycan tərəfinin gözləntiləri məlumdur. İndiki mərhələdə bu, Laçın dəhlizinə nəzarətin gücləndirilməsi, eyni zamanda Rusiyanın məsuliyyət zonasında hələ də erməni silahlılarının olmasıdır. Bundan başqa xarici vətəndaşların ora getməsi də həll olunmalıdır. Nümunə üçün, bir neçə gün bundan qabaq Fransa jurnalistləri orada olub və sujet işıqlandırıblar.
Köçəryan Moskvada Putinlə söhbət etdi – NƏDƏN DANIŞDILAR?
Erməni tərəfinin də gözləntiləri var. Bunlardan biri elə Ermənistandakı seçkilərə təsir edəcək və İrəvanın əsir, Bakının diversant adlandırdığı insanların azad olunmasıdır.
Bu, Ermənistanda hakimiyyət uğrunda mübarizədə ən çox ortaya atılan və onların cəmiyyəti tərəfindən qəbul olunan məsələdir. Rusiya bu mövzuda rol oynaya bilər. Əgər Kreml Paşinyandan istədiyini ala bilməsə, Moskva müvafiq məsələnin üstünə getməyəcək və nəticədə Nikol əsir dedikləri diversantları azad edə bilməyən siyasi lider kimi təqdim olunacaq. Belə olan halda, Paşinyan seçkilərdə gözlədiyi dəstəkdən məhrum ola bilər.
O ki qaldı, Zəngəzur məsələsinə, kommunikasiyaların açılması ilə bağlı yanvarın 11-i imzalanan sənəd gecikdirilir.
Çünki orada dəqiq tarixlər əks olunub. Belə ki, martın 1-ə qədər layihələr təqdim olunmalıydı. Ləngimələri Ermənistandakı daxili siyasi böhran və digər səbəblərlə də əlaqələndirmək olar. Lakin artıq aprelin əvvəlidir. Buna baxmayaraq, yenə də səs-səmir yoxdur. Hesab edirəm ki, Rusiya bu məsələyə də təkan vermək üçün görüşdən yararlanacaq”.
Fərhad Məmmədov sonda vurğuladı ki, Rusiya Paşinyandan istədiklərini yavaş-yavaş almaqdadır.
Politoloq öz sözlərinə nümunə kimi, Ermənistanın ATƏT büdcəsini bloklamağını göstərdi:
“Yəni İrəvan Moskvanın maraq dairəsində olan bir addım atıb. Artıq Ermənistan hakimiyyəti Rusiyanın rəğbətini qazanmaq üçün müəyyən məsələlərdə bəzi güzəştlərə gedir”,- deyə Fərhad Məmmədov mövzuya mövqeyini yekunlaşdırdı.