Ermənilərin Azərbaycana ödəyəcəyi təzminat – İlkin rəqəmlər açıqlandı
“Ermənilər işğaldan azad olunan rayonlarımızı, xüsusilə Kəlbəcəri boşaldarkən əlavə vaxt istədilər. Onlar hətta Ağdamdan çıxmaq üçün də əlavə zaman istədilər. Yayılan videolardan və digər dəlillərdən məlum olur ki, ermənilərin əlavə vaxt istəyi çıxdıqları bölgələri dağıtmağa xidmət edir. Onlar incəsənət evləri, kitabxanalar, tarixi abidə və məzarlıqları tanınmaz hala salıblar.
Zəngilanda qəbirstanlıqda meyitləri çıxararaq onların dişlərini söküblər. Sən demə, bunlar əlavə vaxtı qalan evləri də yandırıb yaxmaq üçün istəyiblər. Palıd, çinar və digər qiymətli ağacları da sındırıb özləri ilə aparıblar ki, pol-parket sexlərinə sata bilsinlər.”
Bu sözləri Bizim.Media ilə söhbət zamanı politoloq Qabil Hüseynli açıqlayıb.
Erməniləri şoka salan Hadrut əməliyyatı – Polkovnikdən açıqlama
Qabil Hüseynli internet üzərindən bölüşülən bəzi videoların da bu vəhşiliyə sübut olduğunu dilə gətirib.
“Bir erməni minik maşının üstünə 3-4 metr uzunluğunda kəsilmiş 4-5 palıd ağaclarını düzərək Erməmnistana aparırdı. Yəni, bu gün ermənilər Kəlbəcər, Zəngilan və digər işğaldan azad olunan rayonlarımızın meşələrindəki ağacları kəsib aparıb tikinti materialları kimi istifadə ediblər.
Ermənilər yandırılmış və məhv edilmiş torpaq siyasətindən istifadə ediblər. Ağdam kimi böyük şəhəri yaman günə qoyublar. Mən uşaqkən Ağdama gedəndə Ağdam işıq saçırdı.
Minbir gecə nağıllarında olduğu kimi parıldayan (damları) bir şəhər idi. İndi Ağdama baxanda adamın ağlamağı gəlir. Daşı daş üstdə qoymayıblar. Dünyada belə vəhşi, barbar və başqa xalqa kin-kidurət qusan bir millət görməmişəm”.
Ermənilər I Qarabağ müharibəsində dinc sakinlərə rayonları tərk etmək üçün ya aman verməyib qətliam törədir, ya da Monte Melkonyan misalında bir neçə saat verirdilər ki, insanlar rayonlardan çıxa bilsin.
Amma Azərbaycan tərəfi ermənilərə rayonlarımızı boşaltmaq üçün yetərincə zaman verdi, ancaq onlar qarşılığında....
“Qırmızı kitaba düşən təbiət nümunələrini yox etdilər. Ermənilər ölkəmizin təkcə torpaqlarına, tikinti obyektlərinə yox, Azərbaycanın fauna və florasına əvəzi uzun illər boyu ödənilə bilməyəcək zərər vurublar.
Xocavənddə olan ölkə Prezidenti bildirdi ki, ermənilər burada yaşasaydı evləri dağıtmazdılar. Onlar sırf azərbaycanlıların yaşadığı evləri, torpaqları viran qoyublar.”
Bütün bu sadalanan cinayətlər siyasi, hüquqi qiymət alacaqmı? Ermənilər təzminat ödəyəcəklərmi və hansı məbləğdən söhbət gedir?
“Təzminat davası mütləq açılmalıdır. Beynəlxalq ekspertlər də dəvət olunub. Özümüzdən də Nazirlər Kabinetinin yaratdığı xüsusi komissiya çalışır və dəymiş ziyanın məbləği müəyyənləşdirilir.
Müstəqil iqtisadçılar qrupu da araşdırmalar aparıb və Azərbaycana dəymiş ziyanın ilkin məbləğini bəyan ediblər. Onların fikrincə, ermənilər Azərbaycana 350 milyard dollardan çox ziyan vurublar.
Bəzi xarici ekspertlər isə Bakıya ödəniləcək təzminatı 50 milyarddan çox qiymətləndirir. Hər halda minimum 50 milyardlıq təzminat davası aça biləcəyik.
Bildiyiniz kimi, dünya mətbuatı yazır ki, heç II Dünya savaşında Stalinqrad ermənilərin Azərbaycan torpaqlarını viran qoyduğu qədər dağıntıya məruz qalmayıb”
Politoloq sonda vurğulayıb ki, dünya müharibələri tarixində hələ belə, ermənilərin törətdiklərinə oxşar miqyasda barbarlıq görülməyib.