Milliyətcə erməni olan rusiyalı jurnalist Marqarita Simonyan öz Telegram kanalında xərçənglə mübarizə çərçivəsində şüa terapiyası və kimyaterapiya keçdiyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, stress fonunda xəstəliyin gedişi “qasırğa sürəti” ilə davam edir.
“Buna görə də əməliyyat, kimya, şüa terapiyası və hələ illərlə davam edəcək hormon müalicəsi var. Əgər bu illər nəsib olsa”, — deyə Simonyan qeyd edib.
Yanvarın 26-da o, başı qırxılmış halda fotosunu paylaşmışdı.
2025-ci il dekabrın 8-də teleaparıcı kimyaterapiyanın üçüncü kursuna başladığını açıqlamışdı. Simonyanın sözlərinə görə, o, müalicəni müxtəlif cür keçirir: adətən prosedurlardan sonrakı ilk günlərdə səhhəti xeyli pisləşir, qalan vaxtlarda isə demək olar ki, sağlam insan kimi yaşayır.
Simonyan ilk dəfə sentyabrın əvvəlində Vladimir Solovyovun proqramında çıxışı zamanı onda “qorxulu” diaqnoz qoyulduğunu demişdi.
O zaman konkret xəstəliyin adını açıqlamasa da, sentyabrın 22-də Telegram kanalında xərçəngdən müalicə aldığını yazmışdı.
Qeyd edək ki, Simonyan son illər Azərbaycanla bağlı sərt və tənqidi açıqlamaları ilə də diqqət çəkib. Onun bəzi bəyanatları Azərbaycan ictimaiyyətində və mediada narazılıq doğurub və iki ölkə arasında informasiya müstəvisində polemikaya səbəb olub.