Putin və İlham Əliyevin masasında üç qovluq var - DETALLAR
İlham Əliyev Rusiya texnikasının kompleks nailiyyətlərini nümayiş etdirən MAKS avia şousunun açılışı günü Moskvaya yola düşür. "Texnoloji sıçrayış" mövzusu ikitərəfli münasibətlərdə hansı yeri tuta bilər?
Bizim.Media xəbər verir ki, bu fikirləri “haqqın.az” saytında Aleksandr Karavayev yazıb.
Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin görüşündə nələr müzakirə ediləcək? - RƏSMİ AÇIQLAMA
Onun fikrincə, Rusiya-Azərbaycan qarşılıqlı fəaliyyətinin aktual məsələləri bloku şərti olaraq üç qovluğa bölünüb.
Birincisi, Ermənistan-Azərbaycan sərhədindəki problemlər: delimitasiya komissiyasının formalaşma müddəti və işinin başlanması, bölmələrin formalaşdırılması qrafiki və Rusiya sərhədçiləri tərəfindən Ermənistan sərhədinə nəzarətə giriş, hadisələrə Ermənistan və sülhməramlılar tərəfindən nəzarət və monitorinq məsələləri.
İkinci qovluq: ərazidən keçən nəqliyyat kommunikasiyalarının inkişafı layihələri - Rusiya Federasiyası Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun rəhbərlik etdiyi baş nazir müavinləri komissiyasının məsuliyyət sahəsi və problemləri.
Üçüncü qovluq: ticarət, investisiya və humanitar əməkdaşlığa vurğu edən strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafı.
Burada, sözün əsl mənasında, Kremlin mətbuat xidməti tərəfindən ifadə olunduğu kimi, yəni logistika və beynəlxalq tranzitdən ortaq sənayenin inkişafına və ticarətin genişləndirilməsinə, ali təhsil kadrlarının hazırlanmasına qədər çox böyük bir əlaqələr bloku var. İki ölkənin hökumət nazirlərinin müntəzəm görüşləri, baş nazirlərin son danışıqları - bütün bunlar gündəmi daima yeni mövzularla yeniləyir.
Buraya, həmçinin Xəzər dənizi ətrafında iqlim dəyişikliyi - quraqlıq və suyun səviyyəsinin düşməsi ilə bağlı yeni gündəm, həmçinin emissiya və istixana qazlarının istifadəsi üçün kvotaların transsərhəd tənzimlənməsi üçün yeni şərtlər daxildir.
Ayrı bir plan hərbi-texniki əməkdaşlıqdır: silah alışı və lisenziyalı istehsal.
İlham Əliyev dünya aviasiya sənayesində əlamətdar hadisə olan Moskva Beynəlxalq Avia Sərgisinin açılış günü Moskvaya gəlir. Azərbaycanın öz təyyarə sənayesində yer alan kiçik təyyarələrin yığılması və avadanlıqların cari təmirinin genişləndirilməsi xəttində meydana çıxması mövzusu da ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin gündəmindədir.
Son ticarət məlumatları kifayət qədər qənaətbəxşdir və pandemiya öncəsi səviyyənin 3 milyard dolları keçəcəyi təxmin edilir.
Rusiya hələ də Azərbaycan ticarətinin ümumi həcminin 10 faiz payı ilə Azərbaycanın üçüncü xarici ticarət tərəfdaşıdır: 2021-ci ilin birinci yarısında Rusiyaya Azərbaycan məhsullarının ixracının həcmi 418 milyon dollar (artım 10%)  olub. Rusiya məhsullarının Azərbaycana idxalı 923 milyon dollar (artım 1,1%) təşkil edib. İdxalın ümumi həcmində Rusiyanın payı təxminən 14 faizdir.
Eyni zamanda, MDB / AİB-də regional inteqrasiya baxımından kəsişən və zamanın ruhuna cavab verən yeni texnoloji layihələrə ehtiyacımız var.
Bu cür layihələrdən biri də yük nəqliyyatının elektrikləşdirilməsi ola bilər.
Azərbaycan da daxil olmaqla bütün əsas MDB ölkələrində sənaye sahələri olan KamAZ-ın texnoloji platformasında elektrik traktorları və digər oxşar avadanlıqların yığılmasına başlamaq məntiqli olar. Daşkənd artıq bu mövzuda işbirliyini təklif edir, digər platformalarla qarşılıqlı əlaqəni inkişaf etdirir. Uzavtoprom, Hyundai ilə bir layihəyə sahibdir və 2023-cü ildən etibarən Fərqanə bölgəsində elektrikli nəqliyyat vasitələrinin istehsalına başlamağı planlaşdırır.
Azərbaycanla da müəyyən perspektivlər müzakirə olunmalıdır.