“Rasim Məmmədovun həbs olunma səbəbləri məni qane etmir” - QALMAQAL
“Rasim Məmmədov 8 il əvvəl həbs olunmalı idi. Ancaq bu yaxınlarda həbs olunub və məhkəmə qarşısına çıxarılıb. Onun hansı səbəblərdən həbs olunması ilə bağlı verilən açıqlamalar məni qane etmir".
"Əslində bunlar ritorik səbəblərdir. Adının guya xırda yeyintilərdə hallandırılmasının tərəfdarı deyiləm. Rasim Məmmədov böyük cinayətlər törədib”.
Bu sözləri iqtisadçı, “Baku Steel Company”nin səmhdarı Nazim Bəydəmirli “Açıq Azərbaycan”a müsahibəsində deyib. Onun sözlərinə görə Rasim Məmmədov təkcə ona qarşı ziyan vurmayıb, 20-dən yuxarı müəssisəni zorla, həm də qoçu dəstəsinin köməyilə ələ keçirib:
Rasim Məmmədovla bağlı DTX məlumat yaydı - 55 milyonluq mənimsəmə
“Bununla bağlı kifayət qədər video materiallar var. Kütləvi inforlasiya vasitələrinin demək olar ki, hamısında Rasim Məmmədovun yerli iş adamlarına qarşı reyder hücumları tam işıqlandırılıb.
Hətta məsələ ilə bağlı Avropa Məhkəməsinə bir neçə iş gedib. Təsadüfi deyil ki, Rasim Məmmədov təkcə iş yox, öz həyat tərzi ilə bağlı da qalmaqallar yaşayıb.
Xatırladım ki, ANS televiziyası Rasim Məmmədov barədə “Poladın bərkiməsi” adlı veriliş hazırlamışdı. Verilişdə çıxış edən Rasim Məmmədov bildirmişdi ki, 2000-ci ildə xarici şirkətlərin birində avtomobil xidməti göstərib. Bir müddətdən sonra həmin şirkətdə departament rəhbəri olub.
Qısa müddətdə isə onu “Baku Steel Company”-yə idarəçi kimi gətiriblər. Etiraf edib ki, 100 milyonlarla aktivi və dəyəri olan bir şirkətin qısa zamanda guya sahibi olub. Bildirir ki, zavod sahibi olandan sonra şirkətə 200 milyon dollarlıq investisiya qoyulub”.
Nazim Bəydəmirli qeyd edir ki, Rasim Məmmədov metallurgiya sahəsini monopoliyaya alandan sonra Azərbaycanda dəmirin qiyməti 50 faiz artıb:
“2012-ci ilin yayına qədər Azərbaycanda dəmirin qiyməti təqribən 850 manat civarında idi. Rasim Məmmədov monopoliya yaratdıqdan sonra armaturun qiyməti 50 faiz artdı. Yəni 1200 manatdan aşağı armatur yox idi. Təbii ki, iqtisadi böhran, tələb və təklif zamanı müəyyən problemlər olurdu.
O zaman dəmirin qiyməti azacıq aşağı düşsə də, ortalama qiymət 50 faiz bahalaşmışdı. İllik potensialımız 36 min ton və bu, kiçicik bir hissə idi.
“Baku Steel Company” ilə yanaşı digər istehsalçıları da götürsək, toplam bazardakı illik potensial güc 120 min ton olardı. Təbii ki, göstərilən rəqəmin 70 faizi istehsal olunurdu".
"Rasim Məmmədov minlərlə ailənin apardığı çörəyi hesablayaraq, tək əldə cəmləşməsi üçün qoçu dəstələri ilə istehsalçıları sıradan çıxardı. Nəticə etibarilə Rasim Məmmədov bazarda həm də rəqabətsiz mühit yaratdı”.