Bu gün "Qarabağ" UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində ilk oyununa çıxacaq.
Hər kəs bu qarşılaşmanı böyük həyəcanla gözləyir. Qarşımızda İngiltərənin köklü klublarından biri olsa da, çoxluq “Qarabağ”ın qələbəsinə inanır. Yəni ən azından bunu arzulayır.
Əslində “Qarabağ”ın bu mərhələyə gəlib çıxması böyük uğur yox, möcüzədir. Bu mənada komandamıza daha çox təzyiq etməyin mənası yoxdur. Nə olacaqsa olsun...
Onsuz da Ağdam təmsilçiləri Avropanın TOP-24 komandasından biri olduğunu sübut etdi. Ona görə də hər birimiz bu görüşdən qələbə gözləyirik. Amma iştah diş altındadı. Komandamız bu mərhələni adlasa, hər kəs final oynamaqdan bəhs edəcək. Necə ki, hər kəs hər gün qeyd edir ki, “Qarabağ” qalib gəlsə, 1/8 finalda İngiltərənin "Çelsi" və ya İspaniyanın "Barselona" klublarından biri ilə qarşılaşacaq.
Bəs, “Qarabağ” arzuladığımız qədər güclüdürmü?
Bəri başdan deyək ki, xeyr!  Qurban Qurbanov gözəl bir komanda formalaşdırıb. Amma “Qarabağ” “Çelsi”, “Barselona” kimi nəhəng komandalardan yox, heç “Nyukasl” kimi böyük komandalardan deyil.
Nəhəng komanda olmaqdan danışmaq tezdir. Amma “Qarabağ” böyük komanda olmaq üçün hələ çox şey etməlidir. Ən birincisi heyətini gücləndirməlidir. Bu bu gün Qurban Qurbanov çətinliklə optimal 11-lik formalaşdırır.
Orta sahədə rəqabət güclü olsa belə, hücumda və müdafiədə vəziyyət heç də arzuolunan deyil. Bu sahədə rəqabətədavamlı oyunçu yoxdur. Komandanın cəmi 3 qapıçısı olması da dediklərimizə sübutdur.
Böyük komanda olmaq üçün Qurban Qurbanovun ən azı 24 keyfiyyətli oyunçusu olmalıdır ki, istədiyi rotasiyanı edə bilsin. Çox təəssüf ki, komandamızın əsas heyətində cəmi 24 oyunçu var.
Halbuki, “Nyukasl”da belə oyunçuların sayı 45-dir. Bax, böyük komanda olmağın ilk şərti budur.
Təsadüfi deyil ki, Qurban Qurbanov ötən həftənin sonunda “İmişli” ilə görüşdən sonra komandanın “Nyukasl”la qarşı yaxşı hazırlaşmadığını etiraf etdi. Bu da oyunçu çatışmazlığı ilə bağlıdır. Çünki ölkə çempionluğunda “Sabah” diletantlıq edir.
Ağdam təmsilçiləri çempionluq yarışında hazırda bu komandadan 4 xal geri qalır. Son turda Qurban Qurbanovun yetirmələri “İmişli”yə çətinliklə qalib gəlmişdi. Bu qarşılaşmanın özü göstərdi ki, “Qarabağ”da ciddi problemlər var.
Hər kəs gözləyirdi ki, Çempionlar Liqasındakı uğurlu çıxışdan sonra komanda 5-6 səviyyəli oyunçu transfer edəcək.
Amma gözləntilər suya düşdü.
Komanda rəhbərliyi hazırki heyətlə yola davam etmək istədi.
Bu günlərdə komandanın prezidenti efirdən “Neftçi” ilə ölkə çempionat oyunun təxirə salınmasını istədi. Uzun çək-çevirdən sonra “Neftçi” qarşılaşmanın təxirə salınmasına razılaşdı.
Bunun ardınca Qurban Qurbanov “İmişli” ilə qarşılaşma üçün Quba səfərini uzun və yorucu adlandırdı.
Bu da o deməkdir ki, “Qarabağ” böyümək istəmir. Böyümək istəməyən komanda isə böyük iddialarda ola bilməz. Nə də xahişlərlə uzağa getmək mümkündür.  Ona görə də bu gün “Qababağ” doğma meydanda ingilislərdən xal alması möcüzə kimi görünür.
Nəzərə alaq ki, komandamızın ideal saydığımız ilk 11-liyində də kifayət qədər problemlər var. Oyunçularımız topla davranışda tez-tez səhvlərə yol verir. İstər ötürmələr, istərsə də topun qəbulu zamanı çox səhvə yol verilir.
“Nyukasl” kimi komandaya qalib gəlmək istəyirsənsə, ən xırda səhvə belə yol verməməlisən. Çünki ingilislərin dünya səviyyəli oyunçuları rəqibin ən xırda səhvindən yararlanaraq oyunu öz xeyirlərinə çevirə bilirlər.
Bu oyunda edilə biləcək dəyişikliklər də vacib amildir.
Yada salaq ki, “Ayaks”la qarşılaşmada biz tələsik edilən əvəzetmənin acı nəticəsini dadmışıq. 56-cı dəqiqəyə qədər komandamız 2:1 hesabı ilə öndə idi və heyət meydanda çox yaxşı döyüşürdü. Amma nə oldusa Qurban Qurbanov əvəzetmələrə getdi.
Nəticədə əvəzetmələrdən sonra qapımızda 3 qol gördük. Oyuna sonradan daxil olan Nəriman Axundzadənin topla qeyri-peşəkar davranışı yəqin ki, hafizələrdən uzun müddət silinməyəcək.
Ona görə də bu oyunda uğurlu nəticə üçün komandamız daha diqqətli oynamalıdır.
Nəzərə alaq ki, “Qarabağ”ın gücü mərkəz oyunçulardadır.
Əgər “Liverpul”la oyundakı kimi mərkəzdə komandamızın oyunçuları bloklansa o zaman məğlubiyyət qaçılmaz olacaq. Bunun üçün də müdafiədə diqqətli olmalı, topu daha çox saxlamalı və imkan düşdükcə hücuma çıxmaq lazımdır.
Ən başlıcası komandamızın sol cinahı rəqib üçün daha asan keçilən mövqedir. Elvin və Zubir hücumda nə qədər effektivdirlərsə, müdafiədə bir o qədər zəifdirlər. Məğlub olduğumuz son 4 oyunda zərbəni əsasən bu mövqedən almışıq.
Bir sözlə, bu gün bizi çox maraqlı və gərgin qarşılaşma gözləyir. Könül istər ki, 90 dəqiqənin sonunda sevinən tərəf “Qarabağ” olsun. Lakin məğlub olsaq da, bu hələ dünyanın sonu deyil.
Qeyd edək ki, Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda oynanılacaq qarşılaşma saat 21:45-də başlayacaq. Matçı Norveçdən olan FIFA referisi Espen Eskos idarə edəcək.