Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə ilə bağlı maddələri ilə və digər ağır cinayətlərdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşı Ruben Vardanyanın barəsində cinayət işi üzrə açıq məhkəmə iclasında yekun məhkəmə qərarı (hökm) elan olunub.
Hökmə əsasən, R.Vardanyan qəti olaraq 20 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib.
Ruben Vardanyandan öncə ağır cinayətlərdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşlarına da müxtəlif cəzalar verilib. Bu cəzalar isə Ermənistan və xaricdə bəzi dairələri narahat edib. Onlar müharibə cinayətkarlarının Ermənistana qaytarılmasının vacibliyi ilə bağlı absurd açıqlamalar verirlər.
Mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan erməni ekspert və fəal İşxan Verdyan bildirib ki, bu kimi açıqlamalar verən şəxslər sadəcə sərsəmləyirlər:
“Məni daha çox maraqlandıran Ermənistandakı vəziyyətdir. Dövlət səviyyəsində bu gün Azərbaycan həbsxanalarında olan bütün şəxslərin, yəni keçmiş Qarabağdakı separatçı qurumun rəhbərləri də daxil olmaqla Ruben Vardanyanın Ermənistana geri qaytarılmalı olduğu bəyan edilib. Bu məsələ xarici siyasətin strateji prioriteti elan olunub və həmin şəxslər geri dönənə qədər mövzunun daim gündəmdə saxlanılacağı bildirilib. Bu mövqe məlumdur, lakin səthi təsir bağışlayır. Erməni siyasətçilər irəli sürülən ittihamların mahiyyətini təhlil etmir, cinayət işlərinin məzmununa varmır və bu vəziyyətin niyə yarandığını sorğulamırlar. Diqqət yalnız ermənilərin xaricdə həbsdə olmaması məsələsinə yönəlib”.
Verdyan bildirib ki, əgər Azərbaycandakı erməni məhbusların geri qaytarılması kimi bir iddia varsa, niyə başqa ölkələrdə həbsdə olan ermənilər üçün də eyni kampaniya aparılmır?!
“Buradan başqa bir sual yaranır: Bu, Ermənistanın ümumi xarici siyasət xəttidirmi? Yəni xaricdə məhkum edilmiş bütün Ermənistan vətəndaşlarının azad olunması üçün sistemli səylər göstərilirmi? Əgər bu prinsipdirsə, universal olmalıdır. Lakin digər nümunələrdə oxşar yanaşma müşahidə edilmir. Məsələn, qısa müddət əvvəl iki Ermənistan vətəndaşı Rusiyada ömürlük həbs cəzasına məhkum edilib.
Onların həyatı faktiki olaraq başa çatmış sayılır, amma Ermənistan tərəfindən nəzərəçarpacaq reaksiya verilməyib. Hətta adları belə ictimaiyyətə geniş məlum deyil. Bunun əksinə olaraq, məsələ Azərbaycana gəldikdə reaksiya son dərəcə sərt və prinsipial formada ortaya qoyulur”.
Verdyan bildirib ki, bu vəziyyət erməni siyasi diskursunda Azərbaycanın subyekt kimi tanınması ilə bağlı problemin yenidən üzə çıxdığını göstərir:
“Bundan əlavə, sanki Ermənistan vətəndaşlarının Azərbaycanda, irəli sürülən ittihamların məzmunundan asılı olmayaraq, cinayət məsuliyyəti daşımamalı olduğu barədə bir anlayış formalaşıb. Bu xətt revizionist dairələr tərəfindən dəstəklənir, lakin eyni zamanda rəsmi dövlət mövqeyi kimi təqdim olunur. Nəticədə hökumət, Nikol Paşinyanın rəhbərliyi altında, ağır ittihamlarla üzləşən şəxslərin qaytarılmasını tələb etməyi bir öhdəlik kimi üzərinə götürür və faktiki olaraq qarşı tərəfin mühakimə hüququnu rədd edir. Mövcud vəziyyət budur. Zamanla yanaşmanın dəyişəcəyi, hüququn universallığı və dövlətlərin qarşılıqlı tanınması prinsipləri əsasında yeni çərçivənin formalaşacağına dair ümidlər var”.