Ali Məhkəməyə daxil olan işlərin sayında KƏSKİN ARTIM
Xarici məhkəmələrin qətnamələrinin tanınması və icrası barədə işlər üzrə icraat göstəricilərində artım müşahidə olunub.
Bizim.Media xəbər verir ki, bu barədə məlumat Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin 2025-ci il üzrə fəaliyyətinə dair hesabatında öz əksini tapıb.
2024-cü ildə bu kateqoriya üzrə cəmi icraat 372 iş olduğu halda, 2025-ci ildə bu rəqəm 416-ya yüksəlib ki, bu da 11,8 faiz artım deməkdir. Ötən hesabat dövründən qalıq keçən işlərin sayı 39-dan 49-a çatıb və 25,6 faiz artım qeydə alınıb.
Hesabat dövründə daxil olan işlər 333-dən 367-yə yüksəlib ki, bu da 10,2 faiz artım deməkdir.
Yekunlaşdırılmış işlərin sayı 2024-cü ildə 323, 2025-ci ildə isə 378 olub. Beləliklə, 17 faiz artım qeydə alınıb. Növbəti hesabat dövrünə qalıq keçən işlər isə 49-dan 38-ə enərək 22 faiz azalıb.
Yekunlaşdırılmış 378 iş üzrə qətnamələrin tanınma və icra proseduruna görə təhlil göstərir ki, 324 iş (85,7 faiz) xarici məhkəmə qətnamələrinin tanınması, 54 iş (14,3 faiz) isə həm tanınması, həm də icrası ilə bağlı olub. 2024-cü ildə bu göstəricilər müvafiq olaraq 277 iş (89,4 faiz) və 46 iş (10,6 faiz) təşkil edib.
Bundan əlavə, mübahisələrin mahiyyətinə görə bölgüdə 338 iş və ya 89,4 faiz nikahın pozulması ilə bağlı olub. Aliment tələbi üzrə 11 iş (2,9 faiz), uşağın yaşayış yerinin müəyyən edilməsi üzrə 5 iş (1,3 faiz), uşaqlığa götürmə üzrə 2 iş (0,5 faiz), adın dəyişdirilməsi üzrə 2 iş (0,5 faiz), pul vəsaitinin tutulması üzrə 16 iş (4,2 faiz), vərəsəlik şəhadətnaməsinin verilməsi üzrə 1 iş (0,3 faiz) qeydə alınıb. Ümumi yekunlaşdırılmış işlərin sayı isə 378 olub.